Paulownia elongata - paulovnie protáhlá

Paulownia elongata by měl být nejrychleji rostoucí druh rodu Paulownia.


Zasíláme námi vypěstované rostliny vysoké 20 - 30 cm.

Více detailů


89 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Paulownia elongata

 

 

Paulovnie protáhlá pochází jihovýchodní části Číny. Oproti Paulownii plstnaté by měla růst ještě o něco rychleji. V praxi to zatím nemáme vyzkoušeno, ale pracuje se na tom :-).

Ze zajímavostí lze zmínit, že semena této rostliny, stejně, jako u ostatních druhů, sloužila dříve v Číně jako izolační materál na převoz křehkých věcí. Jsou totiž měkká, lehká a hebká. Ale díky špatně utěsněným krabicím docházelo k úniku semen a troušením po cestách. Tak došlo i na její šíření a dostala se tak i do Ameriky.

Dřevo má tento strom lehké a pevné, v Číně se používá na výrobu tradičních nástrojů.

 

Paulownia je u nás dostatečně odolná a pokud vysadíme jednoletou sazenici zjara, tak do podzimu zesílí natolik, že zpravidla přežije zimu bez poškození, maximálně omrzne nevyzrálý vegetační vrcholek rostliny a další roky se už zvýší šance na její další přežití. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, ale může být i lehký polostín. Snese běžnou výsadbu kdekoli na zahradě, bez úpravy zeminy, ale v humózních výživných půdách se odvděčí asi o třetinu rychlejším růstem. První roky bychom měli rostlině přilepšit občasnou závlahou a přihnojením.

Paulownie prvním rokem po vysetí vyroste zpravidla do metrové výšky a následující rok se běžně stává, že nadzemní část, nikoli kvůli mrazu, zcela odumře do výšky 5 - 30 cm nad zem. Není to vůbec na závadu, naopak, rostlina nad zemí vyraší a pokud je ve volné půdě s dostatkem vláhy a živin, je schopná v této druhé vegetační sezoně vyrůst do výšky i přes 3 metry. Následující rok může Paulownie přirůst další 3-4 metry, pakliže si zachová zřetelný terminál, a je přihnojována dusíkatými hnojivy. Pokud rostlinu při suchém počasí vůbec nezaléváme, nehnojíme, pak musíme počítat s přírůstky až polovičními.