Sabal blackburniana

Nabízíme námi vypěstované rostliny. Výška rostlin je kolem 20-25 cm se 2-3 listy.

Více detailů


129 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

2 zboží na skladě

Sabal blackburniana

 

Druh dorůstající až kolem 20 metrů. Pochází ze střední Ameriky. Listy má modrozelené, dlouhé až 2 metry. Vějíře jsou od prostření části ke kraji silně prohnuté smerem k zemi. Dobrým poznávacím znakem všech sabalů jsou útvary ve tvaru šípu, které se nachází na konci řapíku v přechodu do listu. Tento útvar je protáhlý přes celý listy a okolí tohoto šípovitého utvaru na listu je silně zesvětleno. Každý druh sabalu má tento šíp jinak tvarován a protáhlý a dají se tak různé druhy od sebe. 

Poznámka: palmy, které mají tento šípovitý útvar se nazývají palmami s kostapalmátními, neboli dlanitozpeřenými listy. Nejsou tedy ani typicky dlanitolisté, ani zpeřené. Jediným druhem z rodu Sabal, který má listy čistě dlanité, je Sabal minor, ostatní druhy mají listy kostapalmátní.

Sabal blackburniana je také velmi tolerantní k zasolené půdě, může růst na popřeží. I přes svůj původ dokáže zvládnout až -14°C. Listy omrzají při teplotě -6°C. Ale pořád je to tropický druh palmy a dá přednost raději tropickému podnebí. V chladných oblastech, kde je dlouhá zima, má malé přírůstky a rostlina celkově špatně roste.


U nás se pěstuje jako nádobová rostlina. Buď jako celoroční interiérová rostlina, poblíž okna směrem na jih, nebo jako přenosná. Ven dáváme rostlinu během dubna na osluněné stanoviště a s příchodem léta rostlinu hojně zaléváme. A postupně s příchodem studenějšího počasí zálivku omezujeme. Přes zimní období rostlinu zaléváme jen symbolicky, aby substrát nepřeschl. 

Můžeme zimovat v teplotách 2-10°C, při těchto teplotách rostlina nepotřebuje velkou intenzitu světla. Nebo potom v teplotách 12°C a výše a to je už dobré rostlinu umístit co nejblíže oknu.

Substrát volíme vzdušný, písčitý a humózní.