Paulownia tomentosa - paulovnie plstnatá

Často vyhledávaný strom mezi pěstiteli. Od vyklíčení roste velmi rychle a ročně přiroste 2 až 3 metry do výšky. První roky života dělá obrovské listy, někomu může připomínat slunečnici. U nás je plně mrazuvzdorná, ale 2 roky doporučujeme rostlinu předpěstovat v květináči a zimovat stačí zakopáním nádoby s rostlinou do zahraního skleníku.

 

Balení obsahuje 30 stratifikovaných semen

Více detailů


25 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

15 zboží na skladě

Paulownia tomentosa

 

Paulovnie plstnatá nebo také čínský císařský strom, či strom štěstí, byl pojmenován na počest nizozemské královny a ruské velkokněžny Anny Pavlovny Romanovové. Protože si to tento strom opravdu zaslouží. 

Pochází jihovýchodní části Číny a často na něj můžeme narazit v jižní Evropě, kde je hojně vysazován. Ovšem i u nás můžeme narazit na vzrostlejší jedince vysazené různě po botanických zahradách.

Ze zajímavostí lze zmínit, že semena této rostliny sloužila dříve v Číně jako izolační materál na převoz křehkých věcí. Jsou totiž měkká, lehká a hebká. Ale díky špatně utěsněným krabicím docházelo k úniku semen a troušením po cestách. Tak došlo i na její šíření a dostala se tak i do Ameriky.

Dřevo má tento strom lehké a pevné, v Číně se používá na výrobu tradičních nástrojů.

U nás má využití klon tohoto druhu na plantážích, jako rychle rostoucí dřevina na dřevotřísku, nebo na špalkové palivo. Byl vyšlechtěn speciální klon, který převyšuje přírůstkami a svými vlastnosmi jako je rezistentnost a výnos dokonce i japonský topol.

Paulownia je ale velmi odolná a pokud vysadíme několika letou sazenici, tak při mírnější zimě přežije bez poškození a další roky se už zvýší šance na její další přežití. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, snese běžnou výsadbu kdekoli na zahradě, bez úpravy zeminy. První roky můžeme rostlině přilepšit občasnou závlahou a přihnojením.

U rostlin do 2 metrů doporučujeme před zimou vysypat aspoň 20 cm vrstvu mulče kolem kořenů. A při hrozbě mrazů pod -18°C obalit na pár dní kmen silnou tkaninou. U starších rostlin to není za potřebí.