Ficus benghalensis - Fíkovník banyán

Tento ficus je známý spíše jako banyán. V tropických pralesech tvoří podstatnou část porostu. Národní strom Indie. Snadné pěstování, je rychle rostoucí a poměrně nenáročný.

 

Balení obsahuje 20 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Ficus benghalensis

 

Tento národní symbol Indie je typický tropický strom, který je v jeho domovině posvátný. Starší rostliny tvoří vzdušné kořeny, které se později zavrtají pod zem a začnou fungovat jako další kmen. Z jedné rostliny může tak být během pár let plošně rostoucí strom s několika kmeny. Jeho plody jsou oblíbenou pochoutkou pro ptactvo a opice. Semena prošlá trávicím traktem ptáků lépe klíčí a rostliny rychleji rostou. Bez tohoto zásahu ale klíčí spolehlivě také, jen s tím rozdílem, že v domovině je tyto "recyklované" semena přerostou, což je při nedostatku světla důležité.

Tento druh je v domovině občas vidět jak parazituje na mostech, domech, nebo v sebemenší šterbině kdekoliv na ulici. Díky ptákům se semena dostanou prakticky všude, hlavně třeba i na jiné stromy, kde začne Ficus benghalensis jako epifit, postupně pustí kořeny k zemi a v ten moment se z něj stává smrtící nástroj pro svého hostitele. Během několika let ficus obroste "škrcený" strom a ten postupně odumírá.


U nás pěstujeme rostliny výhradně v květináči, poblíž okna. Nebo stačí i haly s rozptýleným světlem. Rostliny by měly mít celoročně stálou teplotu nad 22°C a půda by neměla nikdy plně vyschnout. Má radši propustný a výživný substrát, nejlépe s příměsí písku a rašeliny.