Tomel viržinský - Diospyros virginiana 6 semen

Balení obsahuje 6 čerstvých semen! Stejně jako většina dalších semen jsou semena vypěstována a sklizena v ČR!

Více detailů


30 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

6 zboží na skladě

Tomel viržinský - Diospyros virginiana

 

Výška:  do 12 metrů.

Plod: velký 2 - 4 cm, oranžový, kulatý či mírně zašpičatělý, s listovým kalichem. 

Květ: bělavý nebo nažloutlý, asi 2 cm. Je vždy lepší mít samce a samici, ačkoli některé rostliny mohou být partenokarpické, kdy plodí i bez opylení, ale i tak je lepší mít obě pohlaví, plody jsou pak větší a obsahují semena.

Odolnost: plně mrazuvdorná rostlina do -24°C.

Stanoviště: slunečné.

Půda: písčitá, hlinitá.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: 9/10 - vynikající

Chuť: za plné zralosti, kdy jsou plody změklé, mají vynikající, velmi sladkou a typicky aromatickou chuť. Nevyzrálé plody jsou trpké. Plody jsou oblíbenější pro své aroma, které u kaki chybí.

Využití: plody se jedí nejčastěji čerstvé, dále se z nich vyráby džemy a želé a peče se z nich řada amerických dezertů. Další využití spočívá v použití tomelu viržinského jako skvělé podnože pod odrůdy tomelů.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny tomelů dáme do ledničky po dobu 10 - 14 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Viržinský tomel klíčí po stratifikaci velmi dobře.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.