Durmanovec - Brugmansia

Nabízíme naší selekci vlastních semen Durmanovce. Jedná se o křížence žlutého a bílého Durmanovce (Brugmansia versicolor x aurea). Výsledné semenáče budou variabilní a stejně kvalitní jako matečnice. Barevná paleta květů semenáčů je nejasná a předem neurčená. 

 

Balení obsahuje 10 semen, ze sklizně 2015!

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

16 zboží na skladě

Brugmansia versicolor - Brugmansia aurea

 

Úvod

V ČR spíše známá rostlina jako Andělská trumpeta, nebo nesprávně Durman či Datura, lépe je to Durmanovec. Velice atraktivní a nenáročný tropický druh rostliny, pocházející z tropického Ekvádoru, kde je ve volné přírodě považován za vyhynulý. Nicméně jeho oblíbenost po celém světě je tak obrovská, že se druh zachoval mezi nadšenými pěstitely (Brugmansia versicolor).

 

Rozměry

V domovině, nebo v tropických částech světa, dorůstá volně v zemi do 5 metrů, u nás v květináčích je to mnohem méně, při řezu do výšky, doroste rostlina v květináči do 3 metrů. Většinou ale rostliny necháváme mnohem menší, ze zimovacích důvodů. I proto, že rostliny ochotně kvetou na letošních mladých větvích. Při dobré výživě, mají Brugmansie roční přírůstek na větvích kolem 1,5 metru. Květy jsou dlouhé 30 až 50 cm a volně visí ze spodu větví.

 

Pěstování - umístění

Pěstování je velmi snadné, Durmanovce jsou velice tolerantní tropické rostliny. Na jaře, po pominutí mrazů (od poloviny dubna) umístíme rostlinu na chráněné stanoviště ven, a po úplném pominutí hrozby mrazů umístíme rostlinu na finální stanoviště. Čím slunečnější bude, tím bude rostlina kvalitněji nakvétat.

 

Přesazení, zálivka, hnojení

Durmanovec je ohromný žrout živin, odvíjí se od toho i nároky na půdu a velikost nádoby. Rostlinu bychom měli každý rok přesadit do větší nádoby a není od věci, přesazovat rostlinu do velmi velké nádoby. Pro Durmanovec není problém, takovou nádobu během několika týdnů prokořenit, což poznáme velmi rychle na spotřebě vody, kterou rostlina přijme. U dvouleté rostliny u prostřed léta, není problém, aby vypila od rána do večera 10 litrů vody. A čím je rostlina větší a starší, tím více vody a živin potřebuje, při slunečném teplém dni potřebuje takové množství vody denně. Substrá volíme lehký a propustný, už jen pro manipulaci s rostlinou, dobře se k tomu hodí kupovaný zahradní substrát. Velké rostliny se osvědčilo doslova přehnojovat. Mějte na paměti, že rostlina si nejdříve potřebuje vytvořit dostatek zelené hmoty, aby pak mohla vykvést. Na jaře začínáme přihnojovat nejprve s větším podílem dusíku, popřípadě s komplexními startovacími prvky a v létě je tedy vhodné změnit hnojiva z dusíkatých na draslík.

 

Zimování - řez

Během října, před prvními mrazíky rostlinu uklidíme na zimoviště. Popřípadě přemístíme rostlinu na chráněné stanoviště, kde přečká ranní mrazíky bez úhony a finálně uklidíme rostlinu až před citelnějším ochlazením. Zimujeme při nižší teplotě, ideálně 8 až 15°C, bez zálivky. Zimní řez je čistě na vás a vašich možnotech zimování, nebo to, jak chcete mít rostlinu zapěstovanou. Nejčastěji se kmeny seřežou na jednu třetitu velikosti a zbaví se všech listů. Rostliny lze pěstovat trsovitě, tedy více kmenů u sebe, nebo jednokmeně do tvaru stromku. Zkušení pěstitelé doporučují provádět jen nutný řez, jelikož v následující sezóně rostlina mnohem dříve pokvete.

Nejčastěji se k zimování využívají nevytápěné místnosti, nebo sklepy. Rostlina se přes zimu nezalévá a ani nehnojí, bez listů by nahnily kořeny. Listy se na rostlině nenechávají, v našem klimatu není přes zimu dostatek světla, aby rostlinu vyživovaly.