Bez červený - Sambucus racemosa

Balení obsahuje 15 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

15 zboží na skladě

Bez červený (=hroznatý) - Sambucus racemosa


Výška: keř 1 - 2 m.

Plod: hrozen červených drobných plůdků.

Květ: květenství je hrozen bílozelených kvítků.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné, stinné.

Půda: písčita, hlinitá i jílovitá

Jedlé části: plod, květ.

Poživatelnost za čerstva*: 0 (5)/10 - nepoživatelné (dobré)

Poživatelnost po úpravě*: 8/10 - velmi dobré

Chuť: syrové plody nemají takovou nepříjemnou pachuť plodů bezu černého, nicméně stejně jako bez černý by se neměl za syrova užívat ani bez červený. Doporučujeme tedy plody upravit a přefiltrovat od semen, aby se zcela minimalizoval obsah nežádnoucích látek, který je právě v semenech a nezralých plodech, v menší míře i v čerstvých zralých plodech. Nicméně uváděná jedovatost v některé literatuře je přehnaná. Marmelády, želé, ovocné kůže a další výrobky jsou chuťově velmi dobré.

Využití: plody se především vaří na marmeládu, džem, želé, nebo se z nich vyrábí tzv. ovocné kůže dle původních amerických receptur.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 0,5 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 2 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.