Jeřáb oskeruše - Sorbus domestica

balení obsahuje 5 semen!

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Jeřáb oskeruše - Sorbus domestica

 

Výška: strom, 15 - 25 (35) m.

Plod: zelenožlutá, načervenalá malvice, velká až 3-4 cm. 

Květ: strom kvete množstvím bílých růžokvětých květů v chocholíku.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunečné až polostinné.

Půda: hlinitá, neutrální.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 4-8/10 - velmi chutné

Poživatelnost po úpravě*: 9/10 - vynikající

Chuť: oskeruše je u nás jedna z nejtypičtějších zástupců netradičního ovoce, které zažívá "boom". Obvyklá je pouze na jihovýchodní Moravě, ale začíná se pěstovat po celé republice. Čerstvé plody jsou trpké, jedí se, podobně jako mišpule, až po zhniličkovatění nebo jiné úpravě. Po zhniličkovatění mají dobrou ovocnou chuť a dužninu kašovité konzistence.

Využití: plody se jedí zhniličkovatělé, upravené na džem, želé, šťávu nebo se často pálí na oskerušovici (či oskorušovicu), která má své typické aroma a chuť. Strom je v zahradě mohutnou a krásnou solitérou.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny jeřábu dáme do ledničky po dobu 10 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 10 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 10 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Jeřáby klíčí po stratifikaci obvykle velmi dobře a nepotřebují další stratifikaci. 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.