Aktinidie lahodná - kiwi velkoplodé - Actinidia deliciosa

Balení obsahuje 20 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

16 zboží na skladě

 

Aktinidie lahodná - Actinidia deliciosa

Výška: Liána, dorůstající délky až okolo 10 metrů.

Plod: Hnedá, chlupatá až olysalá, oválná, kulatá nebo podlohlá bobule, až 7 cm dlouhá, za zralosti měkká se zelenou nebo žlutozelenou dužninou. Zraje od konce října do listopadu. 

Květ: bílý s výraznými čnělky (dle nich se česky někdy nazývá čnělkovec)

Odolnost: Mrazuvzdorná rostlina do -16 až - 20°C

Stanoviště: slunné až polostinné.

Půda: písčitá, hlinitá, pH neutrální

Jedlé části: Plod.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: 9/10 - vynikající

Chuť: čerstvé plody jsou výborné slakokyselé plné chuti. Všechny druhy kiwi pěstované pro plody chutnají podobně. Existuje část lidí, kteří plody nemohou požívat kvůli alergii, nebo kvůli přecitlivělosti, která způsobuje pálení na rtech a jazyku.

Využití: plody se jedí čerstvé, používají se na marmelády, sirupy, vína, likéry a suší se. Také se pěstuje jako okrasná rostlina v japonských a středomořsky stylizovaných zahradách, díky svým velkým chlupatým listům, jež působí velice dekorativně.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 0,5 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 2 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.