Ceratonia siliqua - rohovník, svatojánský chléb

Subtropická odolná plodina. Plodem je hnědý lusk s velmi sladkou dužninou. Odolává teplotám kolem -12°C. Sběr semen leden 2015, jižní Francie.

 

Balení obsahuje 4 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua)

 

 

Rohovník neboli karob, svatojánský chléb má jedlé červenohnědé lusky, podobné fazolovým. Semena se vyznačují takovou vyrovnaností rozměrů a váhy, že se používala jako zlatnické závaží. Hmotnost jednoho semene - karát - je dodnes užívanou jednotkou. Plody chutí natolik připomínají čokoládu, že se občas využívá jako její náhražka. Je to však zdravější náhražka, neboť neobsahuje kofein a další psychoaktivní látky. Navíc má o proti kakau velmi vysoký obsah přírodních cukrů - kakao se musí uměle doslazovat. Rohovník pochází ze Středomoří a Arábie.

 

Rohovník přežívá skutečně extrémní podmínky - v jeho domovině teplota stoupá až na 50°C a je tedy velmi odolný vůči suchu a horku. Pěstujeme jej v nádobě se sušší, propustnou chudší půdou. Rostlina je sice odolná vůči suchu, ale v domovině v období sucha a veder neroste, takže jí mírně zaléváme, pokud chceme, aby nám Rohovník rostl. Přes léto můžeme rohovník pěstovat venku na plném slunci. Přes zimní období rostlinu udržujeme nejlépe v teplotě od 0 do 15°C a zálivku ještě omezíme. Minimální teplota, kterou rohovník snese, se pohybuje kolem -7  -12°C.