Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa (100 semen)

1 balení obsahuje nejméně 100 semen

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

29 zboží na skladě

Paulownia tomentosa

 

Paulovnie plstnatá nebo také čínský císařský strom, či strom štěstí, byl pojmenován na počest nizozemské královny a ruské velkokněžny Anny Pavlovny Romanovové. Protože si to tento strom opravdu zaslouží. 

Pochází jihovýchodní části Číny a často na něj můžeme narazit v jižní Evropě, kde je hojně vysazován. Ovšem i u nás můžeme narazit na vzrostlejší jedince vysazené různě po botanických zahradách.

Ze zajímavostí lze zmínit, že semena této rostliny sloužila dříve v Číně jako izolační materál na převoz křehkých věcí. Jsou totiž měkká, lehká a hebká. Ale díky špatně utěsněným krabicím docházelo k úniku semen a troušením po cestách. Tak došlo i na její šíření a dostala se tak i do Ameriky.

Dřevo má tento strom lehké a pevné, v Číně se používá na výrobu tradičních nástrojů.

U nás má využití klon tohoto druhu na plantážích, jako rychle rostoucí dřevina na dřevotřísku, nebo na špalkové palivo. Byl vyšlechtěn speciální klon, který převyšuje přírůstkami a svými vlastnosmi jako je rezistentnost a výnos dokonce i japonský topol.

Paulownia je ale velmi odolná a pokud vysadíme několika letou sazenici, tak při mírnější zimě přežije bez poškození a další roky se už zvýší šance na její další přežití. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, snese běžnou výsadbu kdekoli na zahradě, bez úpravy zeminy. První roky můžeme rostlině přilepšit občasnou závlahou a přihnojením.

U rostlin do 2 metrů doporučujeme před zimou vysypat aspoň 20 cm vrstvu mulče kolem kořenů. A při hrozbě mrazů pod -18°C obalit na pár dní kmen silnou tkaninou. U starších rostlin to není za potřebí.

 

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme na povrch propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena jsou jemná, drobná a potřebují klíčit na světle, takže je nezasypáváme, pouze přitlačíme k substrátu. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme rosením, abychom semena nevyplavili.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Výsev s drobnými semínky můžeme během klíčení přikrýt sklem, plexisklem, sáčkem či jiným čirým materiálem, aby nám výsev ani na chvíli nevyschnul.