Pajasan žláznatý - Ailanthus altissima

Balení obsahuje nejméně 10 - 15 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

33 zboží na skladě

Pajasan žláznatý - Ailanthus altissima

Výška: 10 - 25 metru.

Listy: zelené, opadavé, zpeřené a až metr dlouhé. Mladá rostlina s chocholem listů na vrchu kmene vypadá z dálky "palmovitě". Listy na mladších rostlinách vydrží i do prosince.

Plod: hnědá protáhlá dvoukřídlá nažka. 

Květ: samčí květy jsou nápadné a aromatické, složené z tyčinek. Samičí jsou žlutozelené v latě.

Odolnost: rostlina je zcela mrazuvzdorná do cca -25°C. 

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda: písčitá, hlinitá i jílovitá. 

Využití: ve městech a parcích využívaná dřevina, toleruje znečištění půd i vzduchu a po řezu nebo lomu extrémně rychle obrůstá. Stromy celkově extra rychle rostou a najdou využití jako biopalivo, podobně jako japonské topoly nebo paulownie. 

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8-12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.