Chamaerops humilis "Vulcano" (3 semena)

Balení obsahuje 3 semena

Více detailů


25 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Chamaerops humilis "Vulcano"- žumara nízká

 

Velice kompaktní a poměrně malá vzrůstem varieta druhu Chamaerops humilis (jediná Evropská palma). Jméno nese z oblasti výskytu- vulkanické oblasti jižní Itálie. Odolná je stejně jako Ch. humilis do -12°C, hodí se k výsadbě do země, ale pouze s nutným vytápěním. 

 

Výsev

Semena namočíme na 2 dny do teplé vody, ideálně o konstatní teplotě 28-35°C. Vodu 1x denně měníme. Po teplé lázni stačí semena zasadit asi 0,5 cm hluboko do výsevního substrátu a výsevní misku umístit na teplé místo s teplotou 30-40°C, prodlevy mezi topením nevadí (radiátor,..). Misku volte hlubší, ideálně kolem 10 cm, po vysazení semen lehce substrát zalijte. Vhodné je klíčící misku zabalit do sáčku, vytvoří se tak vlhké klima a nebude nutné misku stále kontrolovat a hlídat vlhkost substrátu. Semena klíčí od 1 týdne až po 3 měsíce. Čím teplejší klima při klíčení, tím rychleji vyklíčí všechna semena.

 

Popis druhu a pěstování

Z palem je spíše suchomilná, ale ve vlhčím klimatu roste pouze rychleji.

Tento kultivar roste poměrně pomalu oproti ostatním subtropickým palmám a nedorůstá takových rozměrů. Palma je dospělá už ve velikosti 1 metr a dorůstá maximálně 3 metrů. Koruna je i v dopělosti široká kolem 1,5 metru. Mezi palmami je to takový "prcek". Má vějířovité listy o průměru maximálně 40 cm (většinou ale do 30 cm). Řapíky jsou silně ostnité a dlouhé kolem 70 cm. Kmen má průměr kolem 20 cm. Tak jako všechny Chamaerops, i tento je dvoudomý a vytváří pouze samčí a samičí květy na jedné rostlině. Není ale nic vyjímečného, že starší samice, dokážou vytvořit plody i bez přitomnosti samce.


I tento kultivar roste trsovitě a běhěm života vytváří odnože. Z našeho sledování vytváří odnože hlavně starší rostliny, vyšší 1 metr.


Výborně se tak hodí pro pěstování v květináči, snese i pěstitelské chyby, jako je přesušení. Pro vhodné pěstování v květináči, je dobré rostlinu pěstovat od odchodu zimy (někdy i od půlky března, nejčasteji od půlky dubna) venku, na osluněném stanovišti. Ideální zálivka je po oschnutí subtrátu, což je přes léto každý den v podvečer, na jaře a na podzim je zálivka individuální podle toho, jak teplé je počasí. Rostlinu můžete uklidit až po prvních mrazíkách, nejčastěji krátce přimrzne na konci října, to ale není důvod rostlinu dávat hned na zimoviště, v květináči dá bez poškození -3°C, čím větší rostlina je, tím větší mrazíky snese. Dospělá rostlina dá bez poškození v nádobě ranní mrazík až do -6°C. Někdy v průběhu listopadu, nebo i začátkem prosice, těsně před příchodem pravé zimy, je už čas ji uklidit na zimoviště. To by mělo být především studené, s teplotou 0 až 5°C. Maximálně do 10°C, více nedoporučujeme. Při těchto teplotách, rostlina nepotřebuje světlo, může se tak přezimovat v tmavém sklepě, či garáži. Zálivka při zimování je velice individuální. Bez světla a za nízké teploty, se rostlina v nádobách od 20 L nemusí zalít za celé zimování ani jednou. Menší rostliny obvykle stihnou oschnout, a tak v druhé půlce zimy je lepší, preventivně květináč lehce zalít. 

Totální přesušení substrátu, může rostlině ublížit. Palmové kořeny, ač jsou dužnaté, tak si netvoří vodní rezervy.


Pěstování v zemi je velice vhodné, díky toleranci rostliny na mráz a i sníh. Musíme však myslet na to, že stále je to palma, původem ze subtropických oblastí a nesnese tak pravou českou zimu, která je dlouhá a příliš vlhká.

První záchvěv zimy, který chodí většinou v listopadu až prosinci, snesou všechny subtropické palmy bez ochrany. Protože tyto první vlny mrazu a sněhu, trvají většinou jen pár dní, pak se zase oteplí (ne všechny zimy!). Palmy se tak zimují v zemi většinou v druhé půlce prosince, základní ochrana je prosti srážkám. Mezi základní ochranu patří v našich podmínkách i nějaký zdroj vytápění, nejčastěji se používají topné kabely, které spolu s termostatem zajistí palmě přežití i té nejstudenější zimy. Více se dočtete v sekci palem ve článcích o zimování.


Vysazovat doporučujeme palmy staré aspoň 4 roky. Do té doby je vhodné rostliny každoročně přesazovat do větší nádoby a budovat její kořenový systém. Můžeme palmě dopomoci i hnojivy, osvědčila se statková hnojiva, včetně těch granulovaných (při přesazování). Významným činitelem je světlo. Malé semenáče se první 2-3 roky mohou pěstovat v polostínu, rychleji si tak vytvoří základ kmínku a vytvoří i více listů. Jak palma stárne, vyžaduje i více světla, což znamená u tohoto druhu a variety plné oslunění. Nevadí ani větrná poloha, díky tvrdým listům.