Zimolez kamčatský - Lonicera caerulea ssp. kamtschatica

Balení obsahuje 12 semen z odrůdových rostlin.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

 

Zimolez kamčatský - Lonicera kamtschatica


Výška: hustý keř, vysoký 1 - 3 metry.

Plod: modrý podlouhlý, 1 - 3 cm dlouhý, zrající již v průběhu května. 

Květ: drobné žluté květy kvetou ojediněle od podzimu do března, v březnu nebo dubnu kvetou většinově.

Odolnost: Plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda:  hlinitá i jílovitá. 

Jedlé části: Plod.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: 9/10 - vynikající

Chuť: plody jsou velmi dobré, kyselé chuti s příjemným, trochu borůvkovým aromatem.

Využití: plody se jedí čerstvé, ale často se používají i na marmelády, sirupy a suší se jako rozinky.

Výsev - jak stratifikovat:

Zimolez je jeden z mála, který - pokud jsou semena zcela čerstvá - vyklíčí i bez stratifikace. Pokud jsou semena osušená a nějakou dobu skladovaná, jejich klíčivost bez stratifikace vyzkoušenou nemáme, ale je pravděpodobné, že budou klíčit ihned po výsevu i takto. V případě zimolezu je ale vhodné použít stratifikaci jako "časovací nástroj", tedy dokud semena necháme v chladu stratifikovat, budou čerstvá a nevyklíčí, dokud je nedáme do tepla. V praxi je to dobré zejména pokud kupujeme semena v dobu nevhodnou pro přímý výsev a chceme, aby nám vyklíčila až po určité době.

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 0,5 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 2 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.