Palečník čínský - Dekaisnea fargesii 10 semen

Balení obsahuje 10 čerstvých semen, sklizených z našich rostlin.

Více detailů


25 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

13 zboží na skladě

Palečník čínský - Decaisnea fargesii 

 

Výška: 3 - 5 m

Plod: za zralosti ocelově modrá bobule tvaru lusku, dlouhá až 8 - 15 cm. 

Květ: zelenožlutý, nenápadný. 

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina v teplejších lokalitách, mrazuodolná do min. -20°C.

Stanoviště: slunečné i polostinné.

Půda: písčitá i hlinitá.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: ?/10 - není známa

Chuť: plody obsahují mnoho semen, která jsou obalena sklovitým míškem vynikající, exotické chuti. Sladkokyselá chuť připomíná plody tamarilla - rajčenky s trochou vodního melounu.

Využití: plody se jedí čerstvé. Nejsou známy další úpravy.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 6 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 6-12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 2 - 6 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.