Physalis ixocarpa Fialová - mochyně mexická, fialové tomatillo 30 semen

Mexická mochyně fialová se pěstuje velmi snadno od května do října jako zelenina na záhonech, plodí až 5 cm velké fialovozelené plody, které se používají například na přípravu pravé salsy. Jí se ale i syrové, použití je podobné jako u rajčat.

 

Balení obsahuje cca 30 semen 

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Physalis ixocarpa - mochyně mexická fialová

 

Tomatillo je jedna z nejoblíbenějších zelenin v Mexiku, kde se z něj dělají nejrůznější pokrmy, omáčky a salsy. Výhodou tohoto druhu mochyně je především to, že se mohou zpracovávat i ne zcela zralé plody (což například u mochyně peruánské, zahradní nebo židovské nelze, jelikož tyto jsou nezralé jedovaté). Další velkou výhodou je velikost plodů, ty mohou dorůst až velikosti menšího rajčete! Zralé plody se zbarvují do sytě fialové barvy vyplňují celý kalich. Kalich má za zralosti žlutavou nebo světle hnědou barvu. Pokud jsou plody zralé, jsou nasládlé, šťavnaté a křupavé. Nezralé mají spíše zeleninovou chuť a používají se především na tepelné úpravy. Rostlina je velmi plodná, z jedné můžete získat i kolem stovky plodů! Doporučuji z plodů udělat džem, do kterého můžete přidat jakékoli jiné ovoce, nebo jej nechat pouze z mochyní. Je ale potřeba přidat více pektinu, neboť plody jsou vodnaté a samy pektin neobsahují.

Pěstování a jistota sklizně je větší, než u paprik a i u rajčat, protože rostliny nepodléhají chorobám a škůdcům, ačkoli se vyjímečné můžeme setkat s plísní bramborovou jako na rajčatech, to ale pouze na jednotlivých plodech a celou roslinu to dle mých zkušeností nezahubí. Pokud zajistíme rostlině výživnou půdu a dostatek vláhy, můžeme se těšit na jistou obrovskou úrodu.