Passiflora morifolia - mučenka morušolistá

Rychlerostloucí, nenáročný druh s 4 cm velkými, po medu vonícími květy a 3 cm fialovomodrými plody s oranžovým arilem, který má nakyslou chuť. Tato mučenka úspěšně kvete a dozrává i v polostínu a to již za několik týdnů po odkvětu. V zimě je ideální teplota mezi 7 a 15°C.

Balení obsahuje 6 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

17 zboží na skladě

Mučenky (rod Passiflora)

 

Popis a pěstování:

 

Mučenky jsou tropické a subtropické liány, dorůstající až 50 m, s úponky, krásnými květy a osobitými plody. Ty jsou velmi variabilní - rozměry dosahují velikosti třešně až kokosového ořechu a zbarvení zahrnuje téměř všechny odstíny od žluté po černou. Slupka bývá tenká. Pod ní se skrývá šťavnatá, voňavá, sladkokyselá dužnina (arilus), kterou prakticky nelze oddělit od černých hladkých semen.

 

Téměř všechny mučenky se pěstují podobným stylem, v těžší, jílovité půdě, kde více kvetou a plodí, oproti lehkému, dusíkem vyhnojenému, kupovanému substrátu, kde mučenky sice dobře rostou, ale o to méně kvetou a plodí. Většinu mučenek můžeme pěstovat v nádobách v bytě, ale lépe je mučenky letnit od května do prvních mrazíků venku. Mučenky dobře snáší vysokou teplotu, pokud mají dostatek vláhy. Hnojíme pravidelně, každých 14 dní hnojivem z obsahem draslíku a fosforu, dáváme pozor s dusíkem. Většině druhů vyhovuje zimování při teplotě okolo 10°C se zmírněním zálivky a již nehnojíme.

Mučenka morušolistá (Passiflora morifolia / warmingii)

Rychlerostloucí, nenáročný druh s listy, tvarem podobné moruši, díky jemným chloupkům jakoby lepkavými a drobnějšími (4 cm), po medu vonícími květy a 3 cm velkými, fialovomodrými plody s oranžovým arilem, mají nepříliš dobrou chuť. Tato mučenka úspěšně kvete a dozrává i v polostínu a to již za několik týdnů po odkvětu. V zimě je ideální teplota mezi 7 a 15°C.