Lycium chinense - kustovnice čínská

Balení obsahuje nejméně 12 semen.

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Lycium chinense - kustovnice čínská

 

Kustovnice čínská je rychle rostoucí opadavý keř, v našich podmínkách zpravidla mrazuvzdorný. Pěstuje se pro své plody, ve světě známé jako goji (godži) které jsou velmi bohaté na vitamíny a minerály a jsou jim přisuzovány ohromné účinky. V oblasti podhůří Himálaje, kde kustovnice rostou a obyvatelé je jedí, je údajně o nejdelší průměrný věk na zemi. Obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Důležitý je také protizánětlivý sterol betasisterol. Ten se využívá při léčbě zvýšené hladiny cholesterolu, nebo při problémech s prostatou. Dále je důležitá skupina lycium polysacharidů, což jsou výjimečně silné antioxidanty, látky, které neutralizují volné radikály. Tím pomáhají zabraňovat poškození buněk a stárnutí organismu.


Pěstování je extrémně nenáročné a to od výsevu po sklizeň. Jediné potíže může tvořit násada květů a zrání plodů, jež je u každé rostliny - jedince odlišná. Zde se paradoxně nejvíce vyplatí pěstovat goji ze semen a vyselektovat si tak nejlepší jedince s brzkou plodností. Často totiž rostliny kvetou až v srpnu-září a plody dozrávají v listopadu i prosinci - pokud je dostatečně teplo. Ze semenáčůlze snadno vyselektovat rostliny, které nakvétají počátkem léta a koncem léta dozrávají.


Kolem kustovnice také vzniklo mnoho fám, ta nejrozšířenější je, že u nás rostoucí kustovnice cizí je jedovatá. Nemůžeme tvrdit, že je léčivá, jako kustovnice čínská, nebo tolik poživatelná, nicméně zralé plody jedovaté nejsou. dokonce se spekuluje o tom, že je to totožná rostlina, jako kustovnice čínská, případně jen její subspecie.