Crescentia cujete - kalabašový strom

Zajímavá plodonosná rostlina, jejíž květy a plody se tvoří na kmeni a tlustších větvích (tzv. kauliflorie). Plody jsou zelené, velké, s tvrdým dřevnatým oplodím, ze kterého se vyrábějí nejrůznější nádoby a nástroje. Dužnina plodu není jedlá, ale v malem se užívák léčebným účelům. I v našich botanických zahradách (v ČR a SR) se můžeme setkat s plodící Crescentií.

 

Balení obsahuje 6 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

9 zboží na skladě

Crescentia cujete - "Kalabašový strom"

 

Crescentia je nižší strom s velkými zelenými plody, které vyrůstají na kmeni nebo starších větvích. Plody mají široké využití především u domorodých kmenů, kteří používají dužninu a semena jako lék na průjem a žaludeční či střevní potíže. Ze dřevnatého oplodí se vyrábí nejrůznější potřeby. Plody se sice ve velkém nejedí, ale tvrdé oplodí je v tropech velmi užitečné. Obzvláště místní kmeny z nich vyrábějí nejrůznější nádoby a nástroje.

Je to tropická rostlina, která potřebuje celoročně vysokou teplotu. Pěstujeme ji buď trvale jako pokojovou rostlinu, jestli máme nevytápěný skleník nebo foliovník, rostlinu pšstujeme přes léto zde a pokud máme skleník vytápěný na alespoň 17°C, můžeme rostlinu celoročně pěstovat ve skleníku. Záléváme tak, aby rostlina nikdy příliš nevyschla a zároveň ani nepřelila. Obzvláště v zimním období, kdy je pěstována při teplotách do 20°C, je velmi náchylná na hnilobu kořenového krčku a rostlinu zaléváme tehdy, jak mírně svěsí listy.