Muďoul trojlaločný - Asimina triloba, směs odrůd z ČR!

Balení obsahuje 4 semena. Semena jsou již kompletně stratifikovaná a zasíláme vlhká, čerstvá semena skladovaná v lednici. Po přijetí lze semena buď ihned zasít, nebo pokračovat ve stratifikaci až do doby, než je budeme chtít, aby vyklíčila

Více detailů


29 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Muďoul trojlaločný - Asimina triloba

 

Nabízíme semena výhradně z plodů z rostlin, sklizených v České republice. Semena jsou z různých (cca 12) raných odrůd, jež byly vzájemně opyleny. Nejedná se tedy o dovozová semena, jež mohou být ze subtropických oblastí!

Výška:  8 - 12 metrů.

Plod: zelenožluté ojíněné plody, dorůstají délky 5 - 15 cm. 

Květ: nádherný pěticentimetrový červenofialový květ láká hmyz svým pachem i barvou. 

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina do nejméně -24°C.

Stanoviště: slunečné.

Půda: písčitá, hlinitá i jílovitá, pH neutrální.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 9/10 - vynikající

Poživatelnost po úpravě*: ?/10

Chuť: plody chutnají každému jinak, jsou velmi aromatické, chuť se nedá dobře popsat, ale banán, lahevník a další tropické ovoce opravdu poněkud připomíná. Nejchutnější je plod tehdy, kdy sám zůstane při doteku na stromě v ruce, je měkký a voňavý, v tu dobu je to delikatesa. Někdo jej však může mít radějí tvrdší, nebo naopak až několik týdnů uleželý v chladu, kdy se slupka zbarví do hněda a plod nabyde karamelovou chuť.

Využití: plody se jedí především syrové, ale v Americe se z nich vyrábí například zmrzliny, pudinky či omáčky. Jejich chuť však neumíme posoudit, neboť jsme tyto produkty nechutnali.

Výsev - jak stratifikovat:

Semena jsou již stratifikována a zasíláme vlhká, čerstvá semena skladována v lednici. Po přijetí je lze ihned zasít, nebo pokračovat ve stratifikaci (viz níže) až do doby, než budeme chtít, aby vyklíčila.

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1-2 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace. Výsev dáme do ledničky po dobu 4 - 12 týdnů (v případě potřeby i déle). Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci!

Po uplynutí stanovené doby chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.