Leycesterie krásná - Leycesteria formosa

Balení obsahuje 30 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

33 zboží na skladě

Leycesterie krásná - Leycesteria formosa

Výška: 1 - 2 metry.

Listy: zelené, jednoduché, celokrajné, na rubu šedé, opadavé.

Plod: tmavě purpurové, velké kolem 7 mm, překryté fialovými listeny v převislém klasu. Podle některých zdrojů jsou jedlé s karamelovou chutí, je to však zřejmě velmi málo prozkoumaná informace.

Květ: růžovobílý květ je přikryt fialovými listeny, stejně jako plod. Květy rostou v převislém klasu. 

Odolnost: rostlina je mrazuvzdorná do cca -18°C. Občas u nás vymrzá, avšak zjara velmi rychle obrůstá a nevadí jí ani každoroční vymrzání až ke kořenům.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda: písčitá, hlinitá - humůzní a neustále mírně vlhká. 

Využití: velmi zajímavá a nádherná dřevina je u nás stále poměrně vzácná, hodí se jako nižší solitéra i do skupinové výsadby. Pokud by se skutečně prokázala bezpečná poživatelnost plodů, jistě by tím byla ještě mnohem zajímavější.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme na povrch propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena jsou jemná, drobná a potřebují klíčit na světle, takže je nezasypáváme, pouze přitlačíme k substrátu. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme rosením, abychom semena nevyplavili.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Výsev s drobnými semínky můžeme během klíčení přikrýt sklem, plexisklem, sáčkem či jiným čirým materiálem, aby nám výsev ani na chvíli nevyschnul.