Phyllanthus emblica - indický angrešt

Léčivá ovocná rostlina, jejíž zelenožluté plody jsou nakyslé a nejčastěji se nakládají nebo kandují. Plody mají výrazné léčebné účinky.

 

Balení obsahuje 8 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

14 zboží na skladě

Phyllanthus emblica - "Indický angrešt"


 

"Indický angrešt" je nízký strom nebo keř s jemnými, částečně opadavými lístky. Pěstuje se pro své plody žlutozelené barvy, velikostí a tvarem připomínající angrešt. Plody jsou nakyslé a nahořklé chuti s výraznými lečivými účinky. Četně se využívají například v Ajurvédské medicíně. Má antivirové, antimikrobiální účinky, léčí revmatickou artritidu a osteoporozu, záněty nebo akutní pankreatitidu. Má také potenciální účinky proti některým druhům rakoviny, ledvinovým a jaterním onemocněním a cukrovce. Plody se jedí buď syrové, nebo upravené například s kurkumou, naložené v soli, oleji a koření. Jako zajímavost se uvádí, že po požití syrových plodů chutná obyčejná voda sladce.


Rostlina pochází z Indie ze subtropických ale bezmrazých oblastí. Potřebuje dostatek vláhy, co nejvíce slunce a teploty kolem 25°C - lze ji po pominutí mrazíků letnit venku i na přímém slunci, díky tomu, že není zcela tropická, vyhovuje jí naše léto. Od podzimu do jara rostlině zajistíme pobyt ve světlém prostředí při teplotách 13 - 20°C a omezíme zálivku.