Mahonie cesmínolistá - Mahonia aquifolium

Balení obsahuje 10 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

9 zboží na skladě

Mahonie cesmínolistá - Mahonia aquifolium

 

Výška: 50 - 180 cm.

Plod: tmavě fialová bobule, velká kolem 10 - 15 mm, rostoucí v bohatém hroznu. 

Květ: vykvétá už v zimě hrozny zlatých květů. 

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunečné, polostinné i stinné.

Půda: hlinitá až jílovitá, pH neutrální.

Jedlé části: plod, květ.

Poživatelnost za čerstva*: 4/10 - nepříliš dobré

Poživatelnost po úpravě*: 7/10 - chutné

Chuť: syrové plody jsou poněkud kyselé, avšak bez dalších "pachutí". Jsou i šťavnaté, ale nejchutnější jsou zpracované. 

Využití: plody se zpracovávají na džem, šťávy, sirupy. Suší se do čajů a přidávají se i do pečiva nebo müsli. Narozdíl od jiných zajímavých plodících dřevin se mahonii dostalo přízně v západních zemích a existují i vyšlechtěné ovocné kultivary.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny mahonie dáme do ledničky po dobu 8 - 14 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 14 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Mahonie klíčí po stratifikaci velmi dobře.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.