Smilacína hroznatá - Smilacina racemosa

Balení obsahuje 10 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

14 zboží na skladě

Smilacína hroznatá - Smilacina racemosaVýška: do 60 cm.

Plod:  červené, jednosemenné plody rostou v hroznech po několika desítkách. Dozrávají v září až říjnu.

Květ: hrozen bílých kvítků.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: stinné a polostinné.

Půda: vlhká, jílovitá a hlinitá.

Jedlé části: plod, list, výhonek.

Poživatelnost za čerstva*: 7/10 - chutné

Poživatelnost po úpravě*: 8/10 - chutné

Chuť: plody jsou velmi zajímavé, chutnají totiž přesně jako třtinový cukr; jsou velmi sladké s jemným obsahem hořčiny. Mladé vařené výhonky chutnají jako chřest.

Využití: z plodů se dělají želé, džemy a melasa. Jedí se také syrové. Mladé výhonky a listy se vaří jako zelenina. Rostlina je také léčivá, čistí krev, tonizuje, čistí ledviny, avšak při větších dávkách působí jako projímadlo.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace. Semena smilacíny vyžadují mnoho času a 3 kroky stratifikace, trvající až 270 dní k vyklíčení a obvykle vyklíčí až po roce po výsevu. Nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 60-90 dnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 60-90 dnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice.

 Následuje teplá tratifikace při pokojové teplotě po dobu 60-90 dnů. I při této teplé stratifikaci semena udržujeme vlhká.

Poté následuje opět stratifikace studená tak, jak je uvedeno výše. Opět 60-90 dnů stratifikujeme v chladu.

Po těchto třech krocích již dáme semena klíčit do tepla. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 12 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.