Kdouloň, hruškovitá - Cydonia oblonga Pyriformis 10 prémiových semen

Balení obsahuje 10 semen z velkoplodých hruškovitých odrůd kdouloní (pyriformis).

Více detailů


25 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

15 zboží na skladě

Kdouloň podlouhlá - Cydonia oblongaVýška: 3 - 7 m.

Plod:  žlutá aromatická malvice, kulovitého až hruškovitého tvaru, velká 6 až 12 cm, v nezralosti hustě plstnatá.

Květ: bílý, velký až 3 cm.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné.

Půda: hlinitá a písčitá, záhřevná a propustná.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 7/10 - chutné

Poživatelnost po úpravě*: 10/10 - vynikající

Chuť: plody jsou vynikající obzvláště tepelně upravené. Čerstvé, dobře zralé plody jsou sice tuhé, ale mají vynikající osvěžující chuť a aroma, připomínající plody karamboly. Syrové plody se nejlépe jedí nakrájené na plátky.

Využití: Z kdoulí je jediná pravá marmeláda. Z portugalského slova "marmelo", jež znamená kdoule, vznikl název pro marmeládu. A nutno říct, že je opravdu vynikající. Dále se plody využívají k sušení jako křížaly, lisuje se z nich aromatický mošt, nebo se z nich pečou nejrůznější dezerty.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny kdouloně dáme do ledničky po dobu 8 - 12 týdnů. Pokud začínáme stratifikovat brzy v zimě, může být výsev v lednici klidně i déle (16 týdnů). Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 12 (16) týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 10 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. Kdouloň klíčí po stratifikaci dobře.

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.