Eleuterokok ostnitý - Eleuterococcus senticosus

Balení obsahuje 10 semen.

Více detailů


25 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

10 zboží na skladě

Eleuterokok ostnitý - Eleuterococcus senticosus


Výška: 1 - 2 m.

Plod:  černá, nejedlá bobule, rostoucí v okolíku.

Květ: květenství je okoličnaté, nevýrazné barvy.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda: hlinitá až jílovitá, vlhčí.

Jedlé části: listy.

Poživatelnost za čerstva*:  

Poživatelnost po úpravě*:  -

Chuť: konzumovat se mohou listy a to především vařené, které mohou připomínat špenát.

Využití: pro své léčivé účinky se rostlině přezdívá "Sibiřský ženšen". Sbírají se listy a kořen, jež se užívají v podobě odvaru. Mají velmi silné adaptogenní účinky, působí jako tonikum, dále funguje jako afrodisiakum, působí proti depresím a může pomoci navodit lepší spánek. Může také zvyšovat krevní tlak a neměl by být proto užíván déle, než 1-2 měsíce v kuse. Lidé s hypertenzí by se měli o užívání poradit se svým lékařem. 

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev dáme do ledničky po dobu 12 - 16 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 12-16 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 12 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.


 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.