Phoenix dactylifera červenoplodý -7/-12°C (6 semen)

Nejužitečnější palma subtropů, plodící známé datle. Na slunci se listy starších rostlin vybarvují do modravého nádechu a řapíky jsou nažloutlé. Za sucha ve volné půdě je starší rostlina odolná až do -10°C.

 

Balení obsahuje 6 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Phoenix dactylifera - datlovník pravý (červenoplodý)

Další z rodu Phoenix, tentokrát nejužitečnější palma z tohoto rodu.
Její užitečnost spočívá v jedlých plodech. V suchých a horkých oblastech kde se pěstuje, je to jeden z hlavních zdrojů potravy. Na palmě je schopno ročně uzrát desítky kilogramů datlí. Ty se pojídají a upravují na všechny možné způsoby, u nás jsou známé hlavně jako sušené datle.

Roste též ve Středomoří, ale nejhojněji se vyskytuje v severní Africe. Většinou známe dactylifery z obrázků na poušti, to docela mate, dactylifera má také velmi dlouhé kořeny, které si najdou zdroj vody a čerpají z něj, jinak by růst na tak suchých místech nemohly.

Od Phoenixu canariensis se liší Phoenix dactylifera vzhledem, má tenší kmen a o hodně řidší korunu. To je hlavní rozlišovací znak. Dalším, méně výrazným znakem, je barva listů, která je u dactylifer vybledlejší, stříbrno-modrá. Dactylifery, ač rostou v suchých a horkých oblastech, jsou též velmi otužilé, snesou téměř stejnou stupnici teplot pod nulou jako canariesis, liší se to přibližně o dva stupně. Pěstitelé vyzkoušeli odolnost do -12°C, které je schona dospělá palma přežít.

 

Žlutoplodá i červenoplodá varieta, patří naprosto stejné palmě, liší se pouze barvou plodů. Variet existuje ohromné množství, v Afrických zemích existují dokonce odrůdy, které se pěstují pro vysokou plodnost. Všechny Phoenix dactylifery jsou jedlé, liší se jen v barvě a velikosti plodů- některé i v chuti. V našich klimatických oblastech tento druh palmy neplodí, nedaří se jim zaplodit ani ve skleníkách po ČR. Pro kvetení je nutná denní teplota přes 30°C po dobu minimálně 2 měsíců (ideálně 4). Stejně horká kritéria jsou nutná i pro úspěšné opylení a dozrání plodů.

Vzácně se stane, že datlovník v ČR vykvete (v nádobě!!), úspěšné opylení je ještě větší vzácnost a po našem putování po vytipovaných místech, jsme plodící Phoenix dactyliferu neobjevili. A to ani v místech, kde se pěstování palem věnují.

Pravý datlovník lze v ČR úspěšně pěstovat i v zemi, ve vytápěném a velice prostorném skleníku. Kvetení tak není žádný problém, ale problém je s opylením, ke kterému je potřeba samec a samice.

Datlovníky pravé, s úpěchem pěstují například v jižní Francii v oblastech Provence, kde jsme na cestách viděli i ve vzdálenosti 14 km od pobřeží, plodící exempláře.