Mišpule německá - Mespilus germanica

Balení obsahuje 7 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

30 zboží na skladě

Mišpule německá - Mespilus germanica


Výška: 4 - 7 m.

Plod: hnědožlutá malvice o velikosti až 5 cm se čtyřmi až pěti semeny. Sklízí se v říjnu a listopadu i po zmrznutí.

Květ: je široký kolem 5 cm, bílý.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné.

Půda: propustnější, písčité, hlinité i jílovité - nezamokřené.

Jedlé části: plod.

Poživatelnost za čerstva*: 10/10 - vynikající 

Poživatelnost po úpravě*: 8/10 - chutné

Chuť: plody jsou po zhniličkovatění velmi chutné, sladkokyselé, kašovité konzistence, příjemně aromatické.

Využití: plody se jedí čerstvé, používají se na marmelády, ale za čerstva je chuť nejlepší.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; mišpule vyžadují specifické zacházení a 2 typy stratifikace. Nejprve provedeme teplou stratifikaci; výsev s mišpulemi dáme do pokojové teploty na 12 týdnů. Ujistíme se, že je substrát neustále mírně vlhký. Po 12 týdnech teplé stratifikace následuje stratifikace studená.

Výsev mišpulí dáme do ledničky po dobu 12 - 16 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 12-16 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 12 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

Mišpule patří mezi největší "výzvu" pro pěstitele mezi semeny a proto se ještě může stát, že ani po teplé + studené stratifikaci některá semena nevyklíčí, a tak celý postup stratifikace opakujeme.  V tom případě začneme druhou teplou stratifikaci na podzim, aby byla hotová v zimě a bude následovat opět stratifikace studená, která potrvá do jara.


 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.