Růže bedrníkolistá - Rosa pimpinellifolia

Balení obsahuje 12 semen.

Více detailů


23 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

18 zboží na skladě

Z naší nabídky růží:

Růže bedrníkolistá

Růže svraskalá

Růže dužnoplodá

 

Růže bedrníkolistá - Rosa pimpinellifolia


Výška: 75 - 125 cm.

Plod: rudě červená až černá bobule, velká do 2 cm, zraje v září, ale vydrží na rostlinách až do zimy. Dutina plodu je vyplněna množstvím semen s chloupky, které mohou dráždit na jazyku a v dutině ústní. 

Květ: je široký kolem 5 cm, bílý, vonný.

Odolnost: plně mrazuvzdorná rostlina.

Stanoviště: slunné, polostinné.

Půda: propustnější, pH neutrální až mírně vápnitá.

Jedlé části: plod, květ, výhonky, semena.

Poživatelnost za čerstva*: 7/10 - chutné

Poživatelnost po úpravě*: 8/10 - chutné

Chuť: plody jsou velmi sladké, příjemné chuti.

Využití: plody se jedí čerstvé, používají se na marmelády, sirupy, vína, likéry a suší se především do čajů. Obsahují více vitaminu C, než růže šípková. Čaj z šípků růže bedrníkolisté je nasládlý a velmi barevný, plody obsahují množství zdraví prospěšného barviva. Okvětní plátky se máčí ve vodě, obalují v cukru a zdobí se s nimi dezerty. Mladé výhonky se vaří jako zelenina, semena se melou a přidávají do moučných směsí, kvůli obsahu vitaminu E.

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 2-4 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev s růžemi dáme do ledničky po dobu 12 - 16 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 12-16 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 12 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku.

U růží se však stává, že semena po první stratifikaci nevyklíčí, proto je potřeba nezoufat, mít trpělivost a opakovat celý postup stratifikace ještě jednou, pakliže semena nevyklíčila. V tom případě začneme druhou stratifikaci v období od listopadu do ledna, aby byla hotová v březnu až dubnu.


*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.