Washingtonia robusta

Velice atraktivní druh. Pochází z Mexika, nicméně má velice ráda hojnou zálivku. Ve velkých nádobách a na přímém sluníčku roste velice rychle. I v květináči roste enormně rychle, v létě má ráda denní vydatnou zálivku a časté hnojení. Dospělé rostlině poškodí -4°C listy a kolem -10°C snese celá palma.

 

Balení obsahuje 10 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

40 zboží na skladě

Washingtonia robusta

 

Má vějířovité listy o průměru do dvou metrů, na řapíku dlouhém až 1,5 metru. Na kmeni zůstávají po léta zbytky řapíků, v dospělosti se kmen (uměle) odhaluje až na hladkou strukturu. Washingtonia robusta = mohutná, má kmen vysoký až 30 metrů, při průměru pouhých 40 cm! Washingtonia filifera má kmen kratší, do 12 metrů, ale je mnohem širší v průměru a to až 1 metr. V neudržované kultuře kmen není viditelný, jelikož jí přirozeně neodpadávají uschlé listy, vytvářející jakousi suknici. Washingtonia patří mezi ''nebezpečnější'' palmy, na řapících mají tvrdé ostny, s přibývajícím věkem se ale ostny vytrácejí.

 

Už od semenáčku jde poznat, že tento rod palmy si dokáže vodu vzít z pořádné hloubky; jejich kořeny prorůstají velmi hluboko, kde i v polopouštních oblastech narazí na vodu. Dá se proto usuzovat, že v místě, kde roste Washingtonia, se nachází zdroj vody.

 

Washingtonie se často vysazuje i v přímořských oblastech jižní Evropy. I u nás je možno ji pěstovat v zemi, avšak jak známo z její odolnosti, zimní ochrana musí být důkladná. Přes zimu by teplota pod zábalem palmy neměla klesat dlouhodobě pod bod mrazu, vyjíma extremních mrazů. Při takovém zimování rostlina přežije bez úhony zimu. Při pěstování v našich podmínkách se rostlina má začít chránit již před podzimními dešti a rozbaluje se po úplném pominutí mrazů. Pokud zimujeme v interiéru, tak výrazně doporučujeme zimovat při teplotách 5-15°C, ne více. Washingtonie si musí přes zimu odpočinout aby zase mohla plnohodnotně další sezónu růst. Při zimování v teplotách pod 10°C nepotřebuj9 washingtonie téměř světlo. Ale při vyšších teplotách nutně potřebují zdroj světla.

Při zimování také doporučujeme rostliny zalévat jen velmi sporadicky, 1x za několik týdnů. Tak aby substrát úplně nepřeschl (pozor, rostliny v květináčích pod 5 L zalévejte častěji).