Punica granatum - marhaník granátový

Nabízíme námi vypěstované rostliny o výšce okolo 20 - 30 cm.

Více detailů


59 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

6 zboží na skladě

Marhaník granátový, granátové jablko - Punica granatum

 

Marhaník je keř nebo nízký strom, vysoký do 4 metrů. Je opadavý a samosprašný. Listy mají v mládí bronzovou barvu, která se později mění na zelenou a na podzim na žlutou, oranžovou nebo červenou. Plodem je až 12 cm velká bobule se silnou, žlutou a hořkou kožovitou slupkou, pod kterou se skrývá množství semen, obalených růžovou nebo červenou, sladkou nebo kyselou dužninou. Domovinou granátového jablka je Írán, zdomácněn byl v Egyptě a v dalších oblastech Středomoří.

 

Marhaník granátový je poměrně otužilá dřevina, na to, že je subtropická. Její odolnost se pohybuje až kolem -14 až -20°C. Nám přežila mladá rostlinka celou zimu 2008/09 venku, při nejnižší teplotě -19°C bez jakékoliv ochrany. Následně v letech 2013 až 16 (dosud) nám dobře přežívá již větší granátovník venku. Můžeme se tedy pokusit pěstovat rostlinu celoročně venku, dopřejme jí ale raději zimní kryt. I když nám asi jen těžko zaplodí, určitě je to zajímavá, netypická rostlina pro zahradu. Ideální půda je nezamokřená a spíše vápnitá.

 

Při pěstování v nádobách na zimu rostliny sklízíme do místnosti, kde teplota neklesne pod -5°C a nevystoupá nad +8°C, rostlinu téměř nezaléváme, neboť na zimu ''shodí'' všechny listy.