Carica pentagona - babako, 40-50 cm!

Ovocná exotická krása. Velice snadno se pěstuje a díky možnosti chladného zimování se rostlina hodí mnohem více k pěstování než tropická papaya. 

 

Nabízíme silné sazenice o výšce okolo 45 cm!

Více detailů


339 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Carica pentagona - babako


Babako je subtropické, nebo přesněji řečeno tropické ovoce, pocházející z horských oblastí And, kde panují spíše subtropické podmínky. Jedná se o kříženece dvou horských druhů "papájí" z rodu Vasconcellea a to Vasconcellea cundinamarcensis (synonymum Carica pubescens) a Vasconcellea stipulata (syn. C. stipulata). V jihoamerických Andách roste až ve výškách 2000 metrů a je to nejodolnější druh v rodě Carica (resp. Vasconcellea).

Na rozdíl od papáje (Carica papaya) tvoří pouze samičí květy, které jsou partenokarpicky opylovány, čili nepotřebuje k plození samčí květy, díky čemuž má zajištěnou bohatou plodnost a plody jsou bezsemenné. 

Babako je rychlerostoucí nízký, řídce či vůbec rozvětvený strom, který může dosáhnout výšky až 8 metrů. V našich podmínkách je ale tvarován řezem, takže větvení je spíše pravidlem. Pěstujeme jej od jara do podzimu venku či ve skleníku, nebo celoročně v zimní zahradě. Neměl by však růst v nevětraných sklenících, kde teplota překračuje 40°C, nejlépe mu vyhovuje okolo 25°C přes vegetační období. Vyžaduje také bohatou půdu na humus a stálé zavlažování. Na podzim před prvnímy mrazíky rostlinu dáme na zimoviště, kde by mělo být 4-8°C a zálivku velmi omezíme. Pokud by byla teplota vyšší, rostlina začne růst a potřebuje tedy maximum světla. Pokud nemáme možnost chladného zimování, najdeme rostlině nejchladnější místnost v domě u okna k jižním směrům.