Poncirus trifoliata - citronečník trojlistý

Vyhledávána okrasná rostlina, dalo by se říct jako mrazuvzdorný citrus. A také je to výborný adept jako podnož pro téměř veškeré citrusy. Díky své odolnosti a schopnosti ujmout roub (afinitě) se hodí na pokusy s roubováním!

 

Zasíláme roční semenáče, z rostlin z ČR a SR. Rostliny vzešly ze stratifikovaného osiva při venkovních teplotách. Výška rostlin je okolo 15 cm.

Více detailů


39 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Poncirus trifoliata - citronečník trojlistýCitronečník je blízce příbuzný rodu Citrus a proto je to v chladnějších oblastech nepostradatelná podnož pro kulturní odrůdy citrusů. S rodem Citrus se také kříží a tito kříženci jsou citrusářům také dobře známí jako podnože (citrumelo, citranž, citranžquat,...).

 

Citronečník je otrněný, poloopadavý nebo opadavý keř s trojčetnými listy. Květy jsou bílé, následně plody žluté až naoranžovělé, plstnaté, velké 3 - 7 cm s hořko-kyselou dužninou a spoustou semen. Dužnina se někdy využívá na výrobu marmelády, nebo se plody suší jako koření. V nouzi jde šťáva z plodů použít do čaje. Semenáče plodí za zhruba 7 - 10 let, je možno je naroubovat roubem z již plodící rostliny. Semenáče pěstujeme 2-3 roky v nádobách, na zimu uklízíme do chladných místností a poté již vysadíme na zahradu na trvalé stanoviště, kde již rostlina přečká mrazy až kolem -20°C. Rostlina s tlustým kmenem a stářím nad 15 let i pod -25°C

 

Okrasná funkce citronečníku v zahradě je vysoká, buď jako solitéra, nebo jako živý plot, je to netradiční zpestření zahrady.