Dioon edule - dion jedlý

Zasíláme námi vypěstované rostliny o výšce kolem 15 cm s jedním až dvěma listy.

Více detailů


99 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

4 zboží na skladě

Dioon edule - dión jedlý


U Dioonu edule rozeznáváme dva poddruhy: D. edule subsp. edule a D. edule subsp. angustifolium. (subsp. = subspeciosa - poddruh) Pochází z východního pobřeží Mexika. Za vhodných podmínek dorůstá do 3,5 metru. Listy jsou zpeřené a dlouhé až 1,5 metru. Jednotlivé listové úkrojky jsou u báze širší a směrem ke konci se zužují do ostré špičky. V samičí šištici dozrávají semena, která potřebují k dozrání více než rok. Tato semena jsou jedlá a někteří domorodci si je melou na mouku a následně dělají různé placky či pečivo.


Dión jedlý u nás bývá k sehnání nejčastěji mezi soukromými pěstiteli. Květinářství a zahradnictví je neprodávají. Také většina botanických zahrad má hezké exempláře tohoto cykasu. Preferuje dobře odvoněné, lehké půdy a slunečné stanovište. Předností tohoto krásného cykasu také je, že je jedním z velmi odolných cykasu vůči mrazu. Jedna studie uvádí, že starší exemplář Dioon edule v pořádku přečkal teploty -13°C po dobu čtyř dnu! To však platí pouze v suchém prostředí. 


U nás Dioon edule pěstujeme nejlépe v nádobě s písčitou půdou a od jara do podzimu letníme venku na slunci. Ranní mrazíky do -6°C mu nevadí, pokud má listy vyzrálé nebo zrovna neraší nové listy. Na zimu rostlinu umístíme do prostředí s teplotou kolem 5 - 10°C.Zálivka v létě by měla být úměrná teplotám, v horkém počasí rostlina pochopitelně potřebuje více vody, v zimě naopak zálivku velmi omezíme.