Annona muricata - anona ostnitá - Graviola

Zasíláme rostliny o výšce kolem 20 cm.

 

Doporučujeme pouze nadšeným pěstitelům jako raritu, ne jako zázračný léčebný prostředek! 


 

Více detailů


129 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

8 zboží na skladě

Rostliny nenabízíme jako lék! Přečtěte si naší konverzaci se zákazníkem

 

Annona muricata - anona ostnitá

 

Rostlina roste poměrně rychle, nejrychleji ze všech Annon a rychle tvoří tlustý kmen i větve, na kterých tvoří květy a po opylení vznikne plod, který může mít od několika set gramů po několik kilogramů. Než rostlina doroste velikosti, kdy je schopna udržet plod, může trvat 5 a více let. Anona ostnitá vyžaduje celoročně vysokou teplotu nad 17°C a co nejvíce světla. Ideální je celoroční pěstování v tropickém skleníku, zimní zahradě, nebo doma u velkého okna směřujícího k jižním směrům. Dále je možnost rostlinu pěstovat od konce května do začátku září venku a přes zimní období rostlinu uchovat v bytě na světlém místě.


Přesazení

Po doručení rostliny od nás přesadit určitě můžete. Tropické rostliny koření spíše do boků, takže pro přesazení volte spíše objemnější než hluboký květináč. Substrát určitě zvolte kyselejší, to znamená, rašelina smíchaná třeba s dobře vyzrálým kompostem a přimíchat můžete buď písek nebo perlit. Pokud nemáte k dispozici kompost, zvolte kupovaný zahradní substrát aspoň se základními prvky hnojiv. Dále je tu možnost, pěstovat rostlinu v čisté lesní hrabance.

 

Teplota a světlo

Teploty a umístění Je to tropický strom, který nemá rád dlouhodobé teploty pod 17°C. Dlouhodobé znamená několik týdnu trvající. Když je to jednorázová teplota, tak bez obav snese třeba 5°C po ránu na České zahradě. Podmínkou je, že se pak musí oteplit aspoň nad 15°C. Takže tady sedí zhruba od poloviny května do začátku září, může být venku na slunném nebo polostinném stanovišti. Ideálně u nějaké zdi domu, která bude vytvářet mikroklima. Přes zimu stačí rostlině stanoviště na parapetu a teploty s min. 17°C ale ideálně více stupňů, naprosto ideální je pokojová teplota. Rostlina letněná, snese i lépe přechod z venku do vnitř (při přenesení na zimoviště). Pokud máte zahradní skleník, nebe ještě lépe zimní zahradu, pěstujte rostlinu v něm- takové klima jí vyhovuje mnohem více (preferuje vlhčí vzduch a menší změny teplot). Pokud pěstujete rostlinu pouze v bytě tak ji umístěte na jižní okno, to je opravdu velmi ideální pro exotické rostliny, mnoho pěstitelů má okna na jih přes zimu, téměř zelená. Nedávejte však rostlinu za záclonu, ale přímo k oknu, záclona zastaví až 50% světla a později to na rostlinách bude znát.

Konkrétně naše rostliny, jsou z našeho domácího pěstování, to znamená, že jsou zvyklé na suchý bytový vzduch. Ovšem doporučujeme Vám je do budoucna rosit nebo jim vyrobit přímo mini-skleníček. Ve vlhčím vzduchu rostou mnohem rychleji a hlavně lépe!


Zálivka

Zálivku provádějte ideálně dešťovou vodou, nebo měkkou vodou z vodovodu. Rostlina by neměla stát nikdy ve vodě. Substrát by měl být od dubna do listopadu neustále vlhký. V zimním období Vám doporučujeme zálivku umírnit, a dělat lehké delší intervaly mezi zálivkou. Je to z důvodu nižšího slunečního záření přes zimní období, kdy i sami rostliny té vody tolik nepotřebují a přebytečná voda jim může způsobit hnilobu kořenů.


Hnojení

Hnojení můžete aplikovat zhruba 1x za měsíc, ideální je hnojivo přírodní- živočišné. Nehnojte hnojivy na květ, nebo na muškáty a podobně. Ideální je výluh z kravského hnoje, aplikujte v menších dávkách a dobře zřeďte s vodou. Hnojíme pouze zdravé rostliny minimálně s několika listy. Pokud rostlina strádá nebo má méně listů, tak hnojivo může popálit rostlině kořeny.


Užitkovost

Upozorňujeme, že rostlina má prokazatelně jedlé pouze plody! To že se užívají i listy na čaj, sem přišlo z tropických zemí, kde se užívá k léčbě. Ale odborné průzkumy dokázaly, že listy obsahují toxiny, které se při delším užívání ukládají v játrech a mohou způsobit jiné obtíže. Jako například bylo prokázáno, že v oblastech, kde se pije čaj z listů A. muricaty, je zvýšený výskyt Parkinsonovy choroby. Takže doporučujeme dobře zvážit, jestli budete konzumovat i listy.


Kvetení a plody

K opylení stačí i jedna rostlina, ale aby došlo ke sprášení, potřebují se sejít 2 květy ve stejné fázi. V našich skleníkových podmínkách kvetou rostliny staré nejdříve 3 let, v bytech pak zhruba po 5 letech. K opylení je třeba rostlině pomoci sterilním štětečkem, nic složitého, jen přenést pyl z jednoho prašníku na bliznu druhého květu a naopak.