Pinus cembra - borovice limba, oříšková borovice

Nabízíme silné rostliny o výšce kolem 25-30 cm.

 

 

Více detailů


159 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

5 zboží na skladě

Borovice limba - Pinus cembra

 

Jeden z druhů borovic, pěstovaných pro svá veliká, jedlá a chutná semena. Zatímco ve středomoří se pro piniové ořechy pěstuje borovice pinie (P. pinea), tento druh je pěstován pro své piniové oříšky mnohem severněji, zejména v Rusku. Je to velmi odolný druh, který snáší až -60°C. Navíc má krásně namodralé jehličí, které je i poměrně dlouhé, až 12 cm. Jedná se o dlouhověkou, středně velkou, poměrně pomalu rostoucí borovici, která dorůstá "jen" 12 - 20 (24) metrů, avšak dožívá se několika stovek let.

Šišky, ukrývající velká jedlá semena, jsou velká kolem 8 cm a opadávají, aniž by se otevíraly, tedy semena sbíráme ve spadaných šiškách. Zatímco na horách ve výškách kolem 1500 metrů rostliny rodí až ve věku 30-50 let, v nížinách je to mnohem dříve. Nejdříve však ve věku 8-10 let. Semena jsou rovněž známa pod názvem "cedrové ořechy", protože se limbě lidově říká "sibiřský cedr".

 

Na pěstování jde o velmi nenáročnou dřevinu, která nedocení příliš kvalitní půdy, vyhovují jí spíše středně kvalitní i nekvalitní půdy (chudé na živiny) a nepotřebuje mikroklimaticky teplé oblasti a závětří.