Cocos nucifera - kokosová palma dvouletá, 80 cm!

Česká premiéra, námi vyklíčený kokos vypěstovaný v našich podmínkách (přes léto venku). Kvalitnější rostlinu byste na trhu hledali marně. Rostlin vyrábíme ročně řádově pár kusů.

 

Dvouletá rostlina o výšce 80 cm!

 

 

Více detailů


850 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

2 zboží na skladě

Cocos nuciferaTěžko bychom hledali užitečnější palmu. V oblastech kde roste, je to jeden z nejdůležitějších zdrojů k výrobě všech možných surovin. Jde z ní vyrobit prakticky celý dům, od stavebního materiálu, až po kuchyňské vybavení.

 

Užitkovost
Plodem je kokos, ten se dá zpracovat také na mnoho způsobů.  Slupka - oplodí z kokosového ořechu je z vláken,  které se dají použít na lana a podobné využití.  Kokosový ořech slouží i jako zdroj potravy,  též na mnoha způsobů.  Uvnitř kokosu je voda, která je sterilní, takže se dá použít k vyčištění ran a hlavně jako tekutina k pití.  Má sladkou,  slanou nebo chuť obojího,  obsahuje minerály,  vitamíny,  proteiny,  antioxidanty,   cukr a vlákninu.  Vnitřní strana kokosového ořechu je vyplněna kokosovou dužinou,  která se dá, když je čerstvá, jíst. Nebo se dužina vydlabe a rozmělní se s vodou a pak se výsledná "kaše" lisuje, výsledkem je kokosové mléko. Dají se použít i kořeny, třeba jako barvivo, jako ústní voda a používají se jako lék na úplavici, nebo jako ústní voda.

 

Původ
Odkud pochází kokosová palma je těžko říci. Je to hlavně proto, že si kokosový ořech uchovává dobrou klíčivost a když ho jeho vodě odolná slupka donese po moři nebo oceánu až několik tisíc kilometrů dale
ko, může vyrůst a zakořenit na jiném ostrově nebo kontinentu.

 

Formy
Kokosová palma má také spousty forem. Existují kultivary odlišné velikosti, jsou třeba zakrslé, ze kterých se dokonce dělají i bonsaje. Také existují kultivary odlišné barvou nebo velikostí plodů. Některé kokosové palmy mají ořech tak malý, že se nedá ani použít ke zpracování k potravě.

 

Popis
Je to až 30 metrů vysoká palma s listy dlouhými 4-6 metrů na 60-90 cm dlouhém řapíku. Kmen je z počátku vláknitý se zbytky řapíků. S věkem se oholuje do hladka s patrnými kruhy po odpadnutých starších listech. Květenství je oboupohlavné a objevuje se na rostlině prakticky nepřetržitě. Takže palma je obsypána plody a zároveň kvete. V do
movině kvetou kokosové palmy kolem 15. roku života. Ročně může dát až 75 kusů kokosových ořechů.


Palmě se daří v písčitých půdách a dobře snáší i zasolení substrátu. Roste v tropických slaných oblastech, kde se roční úhrn srážek pohybuje přes 1000 mm ročně, i v oblastech se srážkovým úhrnem 2500 mm ročně. Kokosové palmy pro svůj růst potřebují vysokou vzdušnou vlhkost (70-80%). Dobře prosperují v oblastech s průměrnou roční teplotou 27 st. celsia. Při teplotách pod 21 st. palma zpomaluje svůj růst. Dobře rostou i v oblastech kde se zimní minima (nárazově) pohybují od 4 do 12 st. a letní mezi 28 a 37 st. Dokáží přežít i když teplota klesne krátce na 0 st. Byly popsány případy kdy se palmy zotavily z teploty -4 st. Pokud žijí v oblastech, kde není dostatečné teplo, ale přesto tam prosperují, nejsou schopny rostliny produkovat plody.

Pěstování kokosové palmy v našich podmínkách:


Dá se úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Po domácku vyklíčený kokos má mnohem větší trvanlivost než kupovaný z marketů. Je to dáno tím, že kokos naklíčený u nás, je už od mala zvyknutý na podmínky které mu dáváme a dokáže se snadněji přizpůsobit. Kupované rostliny to většinou nedokáží.

Pokud si ale doma vyklíčíme kokosovou palmu a budeme jí dávat co nejlepší podmínky, poroste bez větších nároků, do rozměrů, které jí umožníme. U kupovaných rostlin to tak nebývá a odchází s ubývajícím světlem v zimě a s přetopeným a suchým vzduchem v domácnostech. Vyjímkou jsou skleníkové podmínky kde si rychle navyknou i kupované rostliny a vydrží mnohem déle.


Pro úspěšné pěstování stačí palmu umístit na světlé místo, nejlépe k oknu na jih. Pokud palma není navyknutá na sluníčko, rozhodně bychom ji na něj neměli navykovat hned ale postupně, během několika dní s většími intervaly. Bytová teplota jí bohatě stačí pro úspěšný růst. V letních měsících není na škodu nad palmou otevřít okno a nechat jí ovíjet větrem. Pokud teplota není příliš nízká (pod 15 st.), můžeme dělat i takové vyvětrání kdykoli během roku. Určitě je prospěšné i palmu občas vystrčit ven aby opršela. Pokud to nedovoluje teplota je dobré jí aspoň 1x za měsíc vlhkým hadříkem otřít listy.

 

Hnojení

Hnojení se nedoporučuje, nicmémě pokud se palma zdavě vyvíjí a má dostatek kořenů, hnojení jí prospěje. Hnojíme běžbým hnojivem, buď na palmy, ale doporučujeme spíše silnější hnojiva, například letní krystalické hnojivo od osvědčených značek. 

 

Vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu je ideální co nejvyšší, ale aby se rostlině dostávalo to co v domovině, museli bychom jí udržovat prakticky stále vlhkou. Takže je lepší palmu po zakoupení aspoň několikrát denně rosit a postupně intervaly prodlužovat (během jednoho měsíce) a rosení vynechávat. Až jen občasně rostlinu orosit. Je to z důvodu lepšího přivyknutí na domácí podmínky.