Kořenokvětka - Aspidistra elatior

Zasíláme námi vypěstované rostliny o výšce kolem 40 cm. 

Více detailů


139 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Kořenokvětka - Aspidistra elatior

 

Do "módy" se vracející, téměř zapomenutá "pokojovka" našich babiček.

 

...červeno-hnědých hvězdičkovitých květů, které vykvétají z oddenků těsně nad zemí. Již naše babičky oceňovaly její nenáročnost a dekorativnost. Aspidistra vytváří podlouhlé, tmavě zelené kožovité listy. Někdy můžeme spatřit staré rostliny, takřka trhající svými kořeny květináč, což právě kořenokvětce prospívá. Nemá ráda častě přesazování, rostliny musí vždy řádně prokořenit květináč, teprve pak ji přesadíme (obvykle je to jednou za 2-3 roky). 

Během vegetace můžeme přihnojovat hnojivy pro rostliny okrasné listem. Aspidistra je velmi tolerantní ke špatným světelným podmínkám, prospívá v polostínu i stínu. Na plném slunci se však mohou listy popálit. Zaléváme teprve tehdy, až zemina vyschne. Stálé přemokření škodí, kořeny mohou být napadeny hnilobou.

Kořenokvětku můžeme pěstovat jako pokojovou, ale také tzv. přenosnou rostlinu. Od jara do podzima ji můžeme letnit, na zimu umístíme do interiéru. Může přezimovat při pokojové teplotě, ale také při velmi nízkých teplotách (16-18°C nebo 5-8°C). Jsou tolerantní i k poklesu teploty na -5°C až -8°C, ale nedoporučoval bych to riskovat. Teplotě samozřejmě přizpůsobíme zálivku.

Aspidistra se množí pouze dělením oddenků ze silných trsů a cena prodávaných rostlin se určuje podle počtu listů.
Aspidistra elatior je jedním z 8 druhů, rostoucích v Číně, Japonsku a Himaláji.

 

 

Své české jméno má díky svým hnědavě červeným květům ve tvaru hvězdy, které vykvétají z oddenků těsně nad zemí. Rostlina je velmi nenáročná, roste pomalu, ale jistě a je schopná během pár let doslova roztrhat květináč, ve kterém je pěstována. Tmavě zeléné, široké listy, velké až přes půl metru, rostou jednotlivě ze země.


Zatímco většina majitelů této rostliny pěstuje rostlinu jako pokojovou, ná mse nejvíce osvědčilo ji mít od března/dubna do října/listopadu venku, kde dělá nádherné trsy s obrovskými listy. Vzhledem k její mrazové odolnosti plánujeme pokusy s volnou venkovní výsadbou. Listy omrznou při teplotě do -10°C, ale podzemní oddenky by u nás měly být mrazuvzdorné!