Colocasia esculenta - kolokázie jedlá, taro - sadební hlíza

Prodejní hlíza váží okolo 60 gramů.

 

 

Tento druh zboží nelze odeslat za poštovné "semena či hlízy", z důvodu velikosti hlíz. Při zadávání poštovného zvolte prosím poštovné za "rostliny". Děkujeme

Více detailů


45 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Colocasia esculenta - kolokázie jedlá, taro

 

Popis

Hlízy kolokázie jedlé se v zemích Afriky a Asie využívají na mnoho způsobů a plně nahrazují brambory nebo špenát. Používají se vařené, pečené, smažené, suší a melou se na mouku, vyrábí se z nich škrob. Řapíky a mladé listy se jedí jako zelenina. Místy je pěstována i jako okrasná rostlina. Rostlina má velké srdčité listy na dlouhém řapíku. Netvoří kmen - veškeré látky a vodu uchovává v hlíze, která může mít od 50 do 5000 gramů. 

 

Pěstování

Hlízu vysazujeme očkem vzhůru do propustného substrátu, například směs kupované zahradní zeminy a přidáme písek, či perlit. Hlízu zasadíme tak, aby byla celá těsně pod substrátem včetně vrchního očka! Klíčící očko je ta oblejší část hlízy, nikoli ta užší. První kořeny totiž vyrostou hned na vrcholu hlízy, a pokud kořínky nebudou v hlíně, zaschnou. Po vyrašení hlízy a prorostení květináče přesazujeme do většího květináče s výživnějším substrátem. Ačkoli se v domovině kolokázie často pěstuje ve vodě, u nás se spokojí s přiměřeně vlhkým substrátem, který by neměl vyschnout. Na začátku podzimu (či konci léta) rostlinu přestaneme zalévat, aby přeschla, v rostlině to vybudí spánek a nadzemní část- stonky a listy seschnout. V případě venkovního pěstování, můžeme počkat i do prvního mrazíku, který listy ám sklidí. Zásobní látky si rostlina uloží do hlízy a po krátké pauze opět vyraší, což se děje v domovině, v našich podmínách hlízy buď vyjmene ze země, nebo suchý květináč s hlízou umístíme do teplot 12-17°C a přes zimu vůbec nezaléváme. Rostliny bychom měli probudit dříve, někdy během března a to tím, že květináč s hlízou, popřípadě čerstvě vysazenou hlízu, umístíme do teplot 22-28°C a velmi pozvolna začneme zalévat. S první zálivkou velmi opatrně, hlíza se totiž probudí sama ze sásobních látek, vodu začne přijímat až teprve když jí naroste druhý nebo 3 list! Substrát tedy udržujeme spíše sušší a teprve s přibívajícími listy, intenzitu zvyšujeme. Jakmile má rostlina listy, potřebuje zvláště na jaře maximum světla, ideální je umístění přímo na okně jižních směrů. S přibývajícím světlem, někdy během května, kdy je slunce vysoko a den je dlouhý, může rostlina být i mírně zastíněná. Nejvhodnější prostředí pro spěstování Tara u nás, je venkovní klima, včetně volné výsadby do záhonu například.  A to od půlky května do konce září. Venku snese jakékoliv stanoviště s tím, že čím více bude zastíněná, tím větší bude mít listy. V úrodných půdách s dobrou zálivkou tvoří rostlina značné množství podzemních hlíz, které se při sklizni odeberou. Přičemž mateční hlíza, později i všechny další hlízy které vytvoří, budou každým rokem větší a těžší. Po několika letech může mít hlíza až několik kilogramů.