Hedychium coronarium - mrazuodolný zázvor

Nabízíme námi vypěstované rostliny o výšce kolem 20-30 cm.

Více detailů


199 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Hedychium coronarium


Hedychium je rod chladuodolných a rychle rostoucích zázvorníků, které mají navíc poměrně krátký vegetační cyklus. Hedychium coronarium je druh, který je bez krytí odolný do zhruba -12°C, což znamená, že s lehkým krytem z vrstvy chvojí, listí, nebo i položené polystyrenové desky na zem rostlině zjistíme, že v oddencích přežije naše zimy (zem takto nepromrzne). Rostlina je ohromně dekorativní a v ideálních podmínkách může dorůst až výšky dva metry. Koncem léta se na vrcholku stonku objevují klasy bílých květů. Samozřejmě lze ze stejným úspěchem pěstovat i v květináči se zimováním ve studené místnosti, ale i v teple, pokud máme světlé místo.

 

Jak už bylo řečeno, pěstování může probíhat ve volné půdě, kdy rostlina vyžaduje chaněné stanoviště, zálivku a lehkou půdu. V těžké půdě oddenky rostou pomaleji. Na zimu nadzemní část zachází a rostliny samy o sobě jsou odolné do cca -12°C, nicméně díky tomu, že jsou celé oddenky pod zemí, je přezimování snadné. Pokud hrozí holomrazy, je vhodné záhon s tímto zázvorem zamulčovat slušnou vrstvou listí, kůry, slámy apod., nebo lze také na zem položit polystyrenovou desku. Úplně ideální je výsadba někam ke zdi domu, kde půda sama o sobě špatně promrzá.

Oddenky jsou jedlé a mají typickou zázvorovitou chuť, ale jsou méně pálivé a štiplavé. Na řezu jsou zelenavé. Jsou trochu křehčí a šťavnatější, než klasický zázvor. Využití mají totožné.