Kalina bodnantská - Viburnum bodnantense "Dawn"

Nabízíme silné rostliny o výšce kolem 30 cm

 

Více detailů


99 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Kalina bodnantská - Viburnum x bodnantense "Dawn"


Kříženec kaliny Viburnum farreri a V. grandiflorum je dřevina kvetoucí již koncem zimy! Tedy v době, kdy kromě vilínů a dalších pár dřevinek nic nekvete. může vykvést už v prosinci, ale obvykle až od  ledna nebo února. Doba kvetení pak závisí na dalším průběhu teplot, ale obvykle kvetení trvá celou řadu týdnů, až 2 měsíce, tedy obvykle může kvést až do dubna.

Kalina bodnantská je opadavý keř, velký až 5 metrů, ale obvykle se setkáváme s jedinci o výšce 150 - 300 cm. Vroubkaté listy mají červenavě hnědé lemování a jsou zprvu mírně plstnaté, až se vyvinou, tak olysají do hladka.

Kalina bodnantská by rovněž měla tvořit plody, které jsou jedlé. Oba její rodiče mají jedlé, údajně chutné a dobře využitelné plody. Jen je, kvůli její cizosprašnosti, zapotřebí, opatřit jí správného opylovače, tedy kalinu vonnou, nebo velkokvětou (V. farreri, V. grandiflorum) a zejména musí vykvést ve stejnou dobu. Momentálně se snažíme docílit u této kaliny plodnosti, abychom mohli případně potvrdit, zda jsou plody skutečně k něčemu dobré.


Kaliny patří mezi ty snazší rostliny na pěstování. V půdě jim nevadí dokonce ani vápno, omítka, navážka a další možné "půdní nepříjemnosti" :). Pokud by si ale mohly vybrat, chtěly by hlinitý, klidně i mírně těžší substrát s obsahem jílovitých částic, ale nikdy ne podmáčenou půdu. Zároveň nesmí půda vysychat, takže je vhodné je v suchých oblastech mulčovat. Jsou to většinou podrostové dřeviny, které nejlépe ocení polostín (zejména stálezelené druhy), vyšší druhy (V. lentago, prunifolium, farreri, bodnantense) však mají raději plné slunce.