Kalina vonná - Viburnum farreri

Nabízíme silné rostliny o výšce kolem 30 cm

 

Více detailů


99 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Kalina vonná - Viburnum farreri


Ze západní Číny pochází tato voňavá kráska, kalina, kvetoucí již koncem zimy! Tedy v době, kdy kromě vilínů a dalších pár dřevinek nic nekvete. Ojediněle vykvétá již v prosinci, ale obvykle spíše v únoru. Pokud však přijde v lednu výrazné a dlouhé oteplení, může nastat kvetení už v lednu. Doba kvetení pak závisí na dalším průběhu teplot, ale obvykle kvetení trvá celou řadu týdnů, až 2 měsíce, tedy obvykle může kvést až do dubna.

Kalina vonná je opadavý keř, velký až 5 metrů, ale obvykle se setkáváme s jedinci o výšce 150 - 300 cm. Vroubkaté listy mají červenavě hnědé lemování a jsou zprvu mírně plstnaté, až se vyvinou, tak olysají do hladka.

Seženeme-li 2 geneticky odlišné jedince, nebo případně i kalinu bodnantskou, jež je kříženec m.j. i této, kaliny vonné, můžeme se těšit i na plody, které nejsou jen jedlé, ale dokonce jsou i poměrně chutné! Dle asijské a americké literatury jsou plody sladké a chutné, jen v Evropě se o tom jednak neví, a dále málokde mají 2 geneticky odlišné rostliny kaliny vonné, která je cizosprašná, aby došlo k opylení a tvorbě plodů. My momentálně usilujeme o správné opylení a tvorbu plodů, abychom mohli v budoucnu potvrdit, zda-li jsou plody opravdu tak dobré a abychom mohli rostliny pěstovat ze semen a byla tak zajištěna genetická odlišnost jednotlivých rostlin.


Kaliny patří mezi ty snazší rostliny na pěstování. V půdě jim nevadí dokonce ani vápno, omítka, navážka a další možné "půdní nepříjemnosti" :). Pokud by si ale mohly vybrat, chtěly by hlinitý, klidně i mírně těžší substrát s obsahem jílovitých částic, ale nikdy ne podmáčenou půdu. Zároveň nesmí půda vysychat, takže je vhodné je v suchých oblastech mulčovat. Jsou to většinou podrostové dřeviny, které nejlépe ocení polostín (zejména stálezelené druhy), vyšší druhy (V. lentago, prunifolium, farreri, bodnantense) však mají raději plné slunce.