Noholist himálajský - Podophyllum hexandrum

Balení obsahuje 5 semen.

Více detailů


29 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

6 zboží na skladě

 

Noholist himálajský - Podophyllum hexandrum

 

Noholist, jak jsme před časem zjistili, je naprosto fascinující a možná nejlepší "ovocná bylina" vůbec! Tento rod má opravdu budoucnost a už jen díky tomu, že je to malá, podrostová a stínomilná rostlina, může plodit tam, kde by nic jiného neplodilo. Pochází z lesů Himálaje, kde tvoří podrosty svými zajímavými listy. Rostlina je taktéž okrasná květem, který se vyvine v červený plod velikosti slepičího vejce, který obsahuje množství semen obalenych opravdu překvapivě dobrým arilem! Plod tedy trochu připomíná plody mučenek - marakuju. Chuť tohoto druhu je sladká se zvláštním, těžko popsatelným aroma.

Podophyllům, včetně jiných druhů, se budeme nadále intenzivně věnovat, testovat a množit je, protože je to opravdová senzace, ta kombinace nenáročnosti, neznámosti, chuti a bizarnosti, že na bylině vzhledu čemeřice, může vyrůst takové "exotické ovoce"!

 

Noholisty pěstujeme ve stínu až polostínu v kypré půdě, třeba pod stromy v záhonech. V období sucha zavlažujeme. Červené plody dozrávají obvykle koncem léta.


Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Semena vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 0,5 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8 - 14 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. Pokud je zimní období, můžeme místo do ledničky dát semena ven. Výsev může klidně i promrznout, někdy to může být ku prospěchu a urychlit stratifikaci, ale obecně nejúspěšněji stratifikace probíhá při teplotě +2 až +5°C. Pokud bychom ale stratifikovali venku, je nutné výsev chránit před hlodavci! 

Po uplynutí 8 - 14 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 8 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.