Mandragora autumnalis - mandragora

Balení obsahuje 6 semen.

Více detailů


29 Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě


Informujte mě, až bude k dispozici

Mandragora autumnalis 

 

Mandragora, opředena řadou legend a tajemství, je především šamanská a duchovní bylina, která je až neuvěřitelně známá snad u každého člověka. Málokdo o ní ale ví více, či případně, že ji lze pěstovat i u nás.


Jedná se o hlízovitou bylinu z čeledi lilkovitých, která kvete na podzim (příbuzná M. officinalis se stejnými účinky kvete na jaře). Její hlíza občas tvoří zajímavé tvary, například ve tvaru postavy člověka. Rostlina je odpradávna využívána také k léčbě mnoha neduhů, ale vzhledem k její jedovatosti doporučujeme rostlinu pěstovat jen jako botanickou zajímavost a kuriozitu. Ostaně ani její okrasná hodnota by neměla být opomíjena. Kvete docela nápadnými a velkými květy modré barvy od září do listopadu, někdy však i přes celou zimu i na jaře což je např. na skalkách velice žádoucí termín kvetení. Tvoří přízemní růžici sytě zelených, poměrně velkých listů. Na zimu rostlina zatáhne do hlízy a může se chovat různě, někdy vyraší již na jaře, někdy až v červenci nebo srpnu, už spolu s poupaty. Rostlina je mrazuodolná pouze tehdy, pokud není holomráz, tedy pokud hrozí silné mrazy a není sníh, je vhodné půdu pořádně zamulčovat. 

Případně lze rostlinu s jistotou pěstovat v nádobě a zimovat v chladné místnosti, což je vhodné zejména u mladých rostlin do dvou let.

 

Výsev - jak stratifikovat:

Nejvhodnější období pro nákup semen ke stratifikaci je zima, jaro až časné léto a potom pozdní podzim.

Semena po doručení namočíme na 1-3 dny do vody, kterou udržujeme ideálně vlažnou až teplou (min. pokojová teplota).

Přichystáme si výsevní nádobu, která by měla být hluboká alespoň 12-15 cm, např. vaničku od masa, zmrzliny, nebo třeba truhlík. Vespod vytvoříme malé odtokové otvory.

Po namočení semena osušíme ubrouskem a ihned vysejeme do propustného substrátu, který by se měl skládat z 50% zahradnického rašelinného substrátu a 50% písku, perlitu nebo nejlépe zeolitu a tímto substrátem jsme předtím naplnili připravenou výsevní nádobu. Větší semena je možné vysévat do čistého písku nebo vermikulitu.

Semena sázíme asi 1 cm hluboko. Substrát po vysetí semen dostatečně zavlažíme.

Nyní výsev popíšeme a uvedeme datum výsevu, abychom věděli, kdy bude stratifikace hotová. 

Teď přijde na řadu samotná stratifikace; nejprve výsev se semeny dáme do ledničky po dobu 8- 12 týdnů. Ujistíme se, že je výsev zavlažený. Výsev nepřikrýváme - musí dýchat! Musí probíhat výměna plynů. 

Po uplynutí 8 - 12 týdnů chladné stratifikace výsev vytáhneme z lednice. Kalendářně bychom nyní měli mít předjaří, jaro, nebo časné léto. Semena z lednice umístíme v nejlepším případě do zahradního skleníku nebo ven. V horším případě, a popřípadě, pokud je jiné roční období, než je uvedeno výše, tak semena můžeme předpěstovat i doma za oknem, ale toto není až tolik vhodné, neboť pro vyklíčení je důležité, aby byla teplotní denní amplituda, tzn. rozptyl teplot mezi dnem a nocí alespoň 10°C, lépe 15-20°C. Ve skleníku jsou podmínky pro klíčení nejlepší a semena zpravidla vyklíčí po úspěšné stratifikaci po 4 - 6 týdnech. Venku v polostínu také obvykle klíčení probíhá v pořádku. 

*Poživatelnost zjednodušeně popisuje chuť a využitelnost rostliny na stupnici 0-10, kdy 0 je nepoživatelné a 10 je nejchutnější.

 

Poznámka:

Tropik.cz nemůže převzít jakoukoli odpovědnost za případné nežadoucí účinky z požití rostlin.