Světlice barvířská - Carthamus tinctorius L.

Široce využitelná rostlina, ve světě používaná jako zdroj přírodního oleje a vysokým obsahem kyseliny linolové. Používají se také její okvětní plátky, jako barvivo. Ocení jí také včelaři, díky pozdějšímu kvetení a vyšímu obsahuje nektaru. Je velmi nenáročná, dobře si poradí se suchem.

 

Balení obsahuje 25 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

62 zboží na skladě

Carthamus tinctorius - světlice barvířská

 

Pochází ze stepních oblastí, pěstuje se především v sušších a teplých oblastech. Například Mexiko, Kalifornie a severozápadní část Indie nebo například Austrálie je pro ni ideální. U nás se pěstuje jako sezónní rostlina tak aby nepřišla do styku s mrazy. Rostliny si můžeme před začátkem sezóny předpěstovat v domácích podmínkách a později rostliny vysadit na teplé stanoviště ven. Snesou suché stanoviště v písčité půdě. V druhé půlce léta začínají postupně vykvétat nádhernými žlutými až oranžovými květy ve střapatém stylu. Rostlina má špičaté výrůstky na listech.


Semena Světlice barvířské obsahují až 80% oleje, je tudíž hojně pěstovaná pro lisování přírodního oleje, stejně jako řepka, slunečnice atd. Její olej je zvláštní v tom, že obsahuje více kyseliny linolové (patří do skupiny omega-6 mastných kyselin) než ostatní oleje. Tato kyselina se v průmyslu používá například pro výrobu mýdel, emulgátorů a rychle schnoucích olejů.

 

Dorůstá výšky od 50 cm do 110 cm. Semena zrají koncem srpna nebo začátkem září.