Thladiantha dubia, partenokarpická samice, sadební hlíza

Nabízíme SAMIČÍ partenokarpickou (plodí bez opylení) hlízu. Rostlina bez samce tvoří menší plody bez semen. Samec u nás bude dostupný na podzim 2019. 

Při nákupu pouze těchto hlízek (případně i dalších, u kterých je to uvedeno) je možné zvolit poštovné za "semena". Při kombinaci s velkými hlízami je nutné zvolit poštovné za "Rostliny"!

Více detailů


60 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

11 zboží na skladě

 

Loubenka pochybná - Thladiantha dubia

 

Sadební hlízku můžeme vysadit do země buď ihned (je plně mrazuvzdorná), ale kvůli možnému sežrání hlodavci nebo hmyzem je doporučujeme zasadit do volné půdy od konce března na počátku vegetace. Do té doby můžeme s hlízkou naložit několika způsoby; nejlepší je hlízku nechat ve vlhkém chladném sklepě (okolo 5 - 10°C),  zapíchnout do písku nebo perlitu, ale třeba i kokosového vlákna nebo rašeliny a médium udržovat mírně vlhké. Na jaře hlízku zasadíme buď přímo do země, nebo počátkem března nebo v dubnu do květináče do skleníku, kde si můžeme rostlinu napěstovat a přirychlit. Hlízu je možné také dobře přezimovat do jara v lednici. 


Thladiantha dubia je u nás vzácná, téměř nepěstovaná a neznámá tykovitá rostlina, tvořící hlízy. Pěstujeme ji kromě hlíz především pro své výborné plody, které jsou za zralosti červené a chuťově podobné některým mučenkám. Jsou příjemně sladkokyselé a dlouhé okolo 6 cm. U nás dozrávají od září do zámrazu. K plození je ideální mít samčí a samičí rostliny, přičemž samice plodí i sama plody bez semen. Po vysazení hlízky však rostlina plodí ihned prvním rokem a dorůstá několikametrové délky s mnoha výhony. Potřebuje tedy oporu, vhodné je například nechat s ní porůst plot. Na podzim rostlina zavadne a přezimuje v hlízách, jimiž se množí. V příznivých oblastech může být rostlina velmi rychle se množící, je tedy vhodné ji pěstovat tam, kde ji lze v budoucnu "držet na uzdě".

Rostlina pochází z jižního Ruska, Korey a Číny a zejména v Číně je rostlina užívaná v tradiční medicíně a to všechny její části. Jedlá je celá rostlina, hlízy však až po delší tepelné úpravě, jinak mohou působit dráždivě.