Čistec hlíznatý - Stachys affinis, sadební hlízka 5 ks

Balení obsahuje 5 sadebních hlízek.

 

Při nákupu pouze těchto hlízek (případně i dalších, u kterých je to uvedeno) je možné zvolit poštovné za "semena". Při kombinaci s velkými hlízami je nutné zvolit poštovné za "Rostliny"!

Více detailů


50 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

20 zboží na skladě

 

Čistec hlíznatý - Stachys affinis

syn: Stachys sieboldii

 

Sadební hlízku můžeme vysadit do země buď ihned (je plně mrazuvzdorná), ale kvůli možnému sežrání hlodavci nebo hmyzem je doporučujeme zasadit do volné půdy od konce března na počátku vegetace. Do té doby můžeme s hlízou naložit několika způsoby; nejlepší je hlízku nechat ve vlhkém chladném sklepě (okolo 5 - 10°C),  zapíchnout do písku nebo perlitu, ale třeba i kokosového vlákna nebo rašeliny a médium udržovat mírně vlhké. Na jaře hlízku zasadíme buď přímo do země, nebo počátkem března nebo v dubnu do květináče do skleníku, kde si můžeme rostlinu napěstovat a přirychlit. Hlízu je možné také dobře přezimovat do jara v lednici. 

 

POPIS

Čistec je na první pohled zcela nenápadnou, "klasickou" hluchavkovitou rostlinou, o kterou by človek nezavadil. Umí ale jednu úžasnou věc; tvořit vynikající a bizarní, zaškrcené hlízky.

Nať této vytrvalé byliny dorůstá asi 50 - 70 cm.

 

PĚSTOVÁNÍ

Pěstujeme nejlépe ve volné, kypré půdě, na slunném nebo polostinném stanovišti, kam vysazujeme předpěstované rostliny od dubna do července. Samotné hlízky vysazujeme od března do května. Jakmile rostliny dorostou okolo 40 cm, přikryjeme půdu okolo lodyh až do výšky cca 7 cm kyprou hlínou. 

Rostlinu můžeme hnojit krystalickými hnojivy s veškerými prvky a v průběhu vegetace vyštipujeme květy, abchom podpořili růst a četnost hlízek. 

Dostatečně zavlažujeme počas celé vegetace.

 

SKLIZEŇ A VYUŽITÍ

Hlízky jsou narostlé po 5-7 měsících od vysazení hlízky, pokud vysazujeme rostlinu, předpěstováním jsme nějaký čas ušetřili. Sklízíme tedy od konce září počas celého podzimu, zimy i jara (pokud není zamrzlá půda). Případně sklidíme vše naráz, ale hlízky musíme uchovat řádově jen několik týdnů v písku ve vlhkém sklepě, nebo ve vlhkém písku v ledničce.

 

Hlízky mají jemnou oříškovou chuť. Mohou se jíst syrové v salátech, jen tak a nebo vařené, smažené, opékané, grilované a nebo se z nich dělají polévky a omáčky. Svým tvarem a velikostí jsou ideální i jako přílohová zelenina, i když některým jedincům s velkou představivostí mohou hlízky připomínat nevábné červíky :).