Jakon - Smallanthus sonchifolius, sadební hlíza

Balení obsahuje 1 sadební hlízu, obvykle s několika vzrůstnými vrcholy.

 

!!!Při nákupu tohoto druhu zboží prosím zvolte poštovné za "rostliny"!!! Kvůli velikosti není možné zasílat za poštovné jako "semena"!

Více detailů


45 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

10 zboží na skladě

Jakon - Smallanthus sonchifolium

syn: Polymnia sonchifolia

 


Sadební hlízu můžeme vysadit do země nejdříve v dubnu. Do té doby můžeme s hlízou naložit několika způsoby; nejlepší je hlízu nechat ve vlhkém chladném sklepě (okolo 5 - 12°C), pokud je sklep velmi vlhký, není potřeba speciálního zacházení a hlíza vydrží do jara. Pokud je sklep relativně suchý, je vhodné hlízu zapíchnout do písku nebo perlitu, ale třeba i kokosového vlákna nebo rašeliny a médium udržovat mírně vlhké. Na jaře hlízu zasadíme buď přímo do země, nebo počátkem dubna do květináče do skleníku, kde si můžeme rostlinu napěstovat a přirychlit. Hlízu je možné také dobře přzimovat do jara v teplejší lednici (minimum 4°C).

 

POPIS

Jakon je původní vysoko v Andách - až do 3300 nadmořských metrů. Podobně jako oka nebo uluko jde o tradiční plodinu Inků.

Je to bylina, dorůstající až 3 metrů, u nás obvykle 2 až 2,5 metru. Má čtyřhranný stonek vstřícně porostlý chlupatými listy. V našich podmínkách kvete jen výjimečně drobnými žlutými květy v úboru.

Rostlina tvoří dva druhy hlíz, jedny oddenkové, ze kterých se nadále množí, ty jsou menší, zpravidla červené a nejsou tak chutné a druhé kořenové, které jsou mnohem větší a mají pravidelný, podlouhlý tvar a světlou nebo načervenalou barvu, váží i přes 1 kilogram a měří i přes 30 cm.

 

PĚSTOVÁNÍ

Pěstování jakonu je velice snadné, od začátku května do začátku června sázíme do volné, prokypřené a organicky vyhnojené půdy, předpěstované rostliny. Přes sezonu dobře zavlažujeme a udržujeme odplevelené. 

Rostlina s prvními mrazíky přijde o listy, což vůbec nevadí, s vyrýváním rostliny nespěcháme...

 

SKLIZEŇ A VYUŽITÍ

Obvykle behem října až do půlky listopadu již sklízíme. Rostlinu velice opatrně vyryjeme, pokud se rostlině dařilo, hlízy zasahují docela daleko od rostliny a tak začneme rýt až 40-50 cm od paty stonku rostliny. Rostlinu celou obryjeme, a postupně podryjeme do hloubky. Po vyrytí rostliny oddělíme jedlé kořenové hlízy od sadebních oddenkových. Hlízy, určené na jídlo, necháme ve sklepě nebo v mrazuprostých prostorách "dojít". Proběhne rozklad škrobů na cukry a hlízy se stanou příjemně sladkými a vynikajícími pro přímý konzum. Hlízy jsou bohatým zdrojem inulinu, vhodným pro diabetiky. 

 

Oloupané hlízy jsou vynikající na přímý konzum. Vyrábí se z nich také sirup - sladidlo pro diabetiky a další, zpravidla sladké pokrmy.

 

Ve vlhku a chladu vydrží hlízy několik měsíců, v pokojové teplotě jen týden.