Carnegiea gigantea - Saguaro kaktus

Saguaro je kaktus, tvořící typickou pouštní scenérii amerických pouští. Má dokonce jedlé plody a v přírodě se setkává i se sněhem. Může dorůst až 20 metrů. Je to sloupovitý kaktus, který mívá několik "větví" a tvarem může připomínat postavu. Odvodněný větší jedinec je odolný i pod -10°C.

 

Balení obsahuje 10 semen

Více detailů


19 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

11 zboží na skladě

Carnegiea gigantea - Saguaro


Saguaro je obrovský sloupovitý, v dospělosti větvený kaktus, který dorůstá výšky i přes 20 metrů. Saguaro se větví proto, protože na více vzrůstných vrcholech vzniká více květů a následně plodů - důvod je tedy reprodukční. Jedná se o celkem pomalurostoucí kaktus, což však výrazně závisí na srážkách a zálivce. Saguara, které rostou v sušší západní Arizoně, rostou jen poloviční rychlostí oproti těm, které rostou ve vlhčím prostředí východní Arizony. Může se dožívat i 150 let. Zajímavostí také je, že po silném dešti v přírodě, Saguaro může násobně zvýšit svůj objem i váhu nasátím vody, kterou pak spotřebovává po další týdny až měsíce. Má krásné, v noci kvetoucí, žlutobílé květy, které po opylení vytvoří červené kulovité, jedlé a sladké plody, které za zralosti na rostlině pukají, zvířata jedí dužinu a trousí semena plodu.


U nás Saguaro pěstujeme nejspíše pouze od semínka. Semena vysejeme na povrch písčitého substrátu a rosíme. Již po týdnu začnou první semena klíčit. První rok můžeme nechat semenáčky ve výsevní misce a jen opatrně zalévat po každém větším vyschnutí substrátu. Jakmile mají semenáčky alespoň půl centimetru, rozsadíme je do jednotlivých květináčku a od jara do podzimu pěstujeme buď venku, nebo pod sklem. Zaléváme vždy po vyschnutí substrátu - vydatně, ale po dlouhé době. Přes zimní období rostlinkám dopřejeme teploty okolo 10 - 18°C a nezaléváme. Rok od roku rostliny rostou výrazněji rychleji a rychleji, v kultuře roste leckdy rychleji, než v přírodě, díky vyrovnanější zálivce. Starší rostlina v suchém prostředí by měla zvládat mrazy až do -12°C.