Topinambur výběžkatý "Aurora Rubin", velká hlíza - Helianthus strumosa

Balení obsahuje 1 velkou sadební hlízu.

 

!!!Při nákupu tohoto druhu zboží prosím zvolte poštovné za "rostliny"!!! Kvůli velikosti není možné zasílat za poštovné jako "semena"!

Více detailů


30 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

23 zboží na skladě

Helianthus strumosus

 

Odrůda Aurora Rubin, vzácnějšího druhu Helianthus strumosus, tvoří velké, velmi dlouhé výběžkaté hlízy červené barvy a je velice úrodná. Z každé zasazené hlízy je možné sklidit i několik kilogramů plodů a z 1 metru čtverečního plochy je možno sklidit okolo 20 kilogramů hlíz!

 

Tento druh je původem z východu USA a Kanady, jedná se o jiný druh slunečnice, než topinambur, ale protože vypadá, pěstuje se a využívá naprosto stejně, jako topinambur, myslím, že jej můžeme také topinamburem nazývat. Liší se zejména tvarem hlíz, které jsou výběžkaté a mnohem delší.


Rostlina je na první pohled podobná slunečnici (mají společný rod). Lodyha je schopna dorůst až přes 3 metry, nejčastěji při běžné péči dorůstá na našch zahradách kolem 2,5 metru. Na konci léta a na podzim se začínají objevovat žluté květy o průměru až 10 cm. Rostlina kvete několik týdnů.

Díky svému rychlému růstu se dá použít jako sezónní živý plot. Používá se i jako hospodářská plodina, na výrobu biomasy.

Topinambur pěstujeme zejména pro své chutné, dietní, všestranně využitelné a zdravé hlízy. Hlízy jsou bohaté na vitamíny (A, B1, B2, C a D), dále je ocení zejméně diabetici, díky obsahu sacharidu inulinu. Dále mohou hlízy nabídnout železo, mangan, křemík, draslík, fosfor a vápník.

Hlízy jsou v našich klimatických podmínkách naprosto mrazuodolné. Dají se sázet jak na podzim tak na jaře a to do jakéhokoliv typu půdy. Největší výnosy jsou však z výživných ale lehčích typů půd, bohatých na organický humus v půdě.